Wiosną śliwom potrzebna jest solidna dawka substancji odżywczych – tylko wtedy rozwinie się zielona masa, a drzewka zakwitną, jak trzeba. W związku z tym kluczowe znaczenie mają zabiegi, które przyszykują drzewa do wzrostu i owocowania. Podpowiadamy, jakie nawozy warto zastosować, aby w sezonie nie nadążyć ze zbiorem.
Kiedy nawozić śliwę?
Po raz pierwszy nawożenie należy przeprowadzić, gdy pąki zaczną pękać, natomiast drugie – zanim zakwitną. Trzeci raz dokarmia się roślinę po kwitnieniu, a kolejny raz nawożenie wykonuje się w lipcu w celu lepszego wzrostu owoców. Piąte i zarazem ostatnie zasilanie należy przeprowadzić jesienią w trakcie gubienia liści.
Te nawozy warto stosować na wiosnę
Śliwę na wiosnę należy nawozić kompostem lub humusem. Obecne w nich substancje będą sukcesywnie przechodzić do ziemi. Ponadto na każde drzewko warto stosować gnojówkę sporządzoną z roślin lub obornika (na każdy egzemplarz przeznaczyć wiadro o pojemności 10 litrów). Kilogram odchodów kurzych po rozpuszczeniu w 10 litrach wody trzeba odłożyć na 2-3 dni w ciemnym miejscu pod przykrywką. Mieszankę należy każdego dnia otworzyć i przemieszać.
Po upływie wyznaczonego czasu nawóz jest gotowy. Jednak zanim zostanie użyty, trzeba go rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:4. Alternatywą dla tych mieszanek może być np. mocznik (10 g na 10 litrów wody). Można także sięgnąć po popiół drzewny (suchy popiół rozrzucić na gruncie dookoła pnia w zasięgu korony śliwy). Odpowiednie i zgodne z terminem nawożenie drzewek to gwarancja dobrych plonów.
Czytaj też: Ten prosty nawóz uratuje rośliny przed chorobą i odstraszy szkodniki