Ten prosty nawóz uratuje rośliny przed chorobą i odstraszy szkodniki

sadzonki
fot. Pixabay

Jak uratować rośliny ogrodowe przed szkodnikami i chorobą? Przygotuj specjalny nawóz z czarnego bzu. Tej rośliny (a głównie jej kwiatów) większość ludzi używa do robienia przetworów. Mało osób wie, że można z niej stworzyć także znakomitą odżywkę, która pozwoli też odpędzić szkodniki. Wzmacnia rośliny i pomaga im szybciej wzrastać, chroniąc je przed wieloma chorobami. Poznaj przepis na eko-nawóz z czarnego bzu.

REKLAMA

Do czego używać nawozu z czarnego bzu?

Można dokarmiać nim rozmaite rośliny ozdobne, a także owoce i warzywa. W ogrodnictwie służy przede wszystkim jako zabezpieczenie przed szkodnikami. Z ogromną skutecznością odpędza nornice, myszy i krety. Na ogół wystarczy wlać solidną porcję odżywki z czarnego bzu do wykopanych przez stworzenia tuneli, by skutecznie je odstraszyć.

Przepis na nawóz z czarnego bzu

Aby zrobić kompost dla roślin, przygotuj 1 kg świeżych (lub 200 g suszonych) liści, pędów lub kwiatów czarnego bzu. Przełóż je do dużego plastikowego pojemnika. Nie sprawdzą się drewniane i metalowe naczynia, bo czarny bez może wejść z nimi kontakt i stać się trujący. Potem zalej je 10 litrami wody i odstaw pojemnik na 7-14 dni. Od czasu do czasu zamieszaj preparat.

REKLAMA

Czarny bez w trakcie fermentacji ma tendencję do pienienia się i wytwarzania brzydkiego zapachu. Wtedy warto przechowywać go w odosobnionym miejscu, daleko od okien domu i miejsc, gdzie często spędzasz czas.

Po mniej więcej 2-3 tygodniach (niekiedy wcześniej, gdy aura dopisuje) mikstura stanie się bardziej klarowna i nie będzie się pienić. To znak, że fermentacja dobiegła końca, a odżywki na bazie czarnego bzu można już używać.

Czytaj też: Zakop to w ogrodzie. Róże będą bujne jak nigdy!

REKLAMA

Udostępnij: