Afrykański górnik multimilionerem! Znalazł największy w historii tanzanit!

REKLAMA

Pochodzący z Tanzanii górnik z dnia na dzień stał się milionerem. Wszystko dzięki odnalezieniu największego tanzanitu w dziejach.

Saniniu Laizer (52 l.) za parę odnalezionych minerałów dostał od władz Tanzanii czek opiewający na 7,74 miliarda szylingów tanzańskich (12 850 307 złotych). Kamienie, na które się natknął miały wielkość przedramienia. Znalazł je w kopalni tanzanitu na północy kraju. Jest to jedyne miejsce na całym świecie, gdzie można je znaleźć.

REKLAMA

Waga kamieni to 9,27 kg i 5,1 kg. Mężczyzna podczas wywiadu dla BBC zażartował, że koniecznie będzie trzeba z tej okazji urządzić imprezę. Zaznaczył też jednocześnie, że z tych pieniędzy sfinansuje powstanie centrum handlowego i szkoły.

– Chcę zbudować szkołę w pobliżu mojego domu. Mieszka tu wielu biednych ludzi, których nie stać na wysłanie dzieci do szkoły – powiedział.

Rok temu na terenie Tanzanii rząd stworzył miejsca, gdzie górnicy mają możliwość handlować wydobytymi klejnotami i minerałami. Te drogocenne kamienie są wykorzystywane do produkcji wszelkich rodzajów biżuterii. Rzadko spotyka się te minerały. Są bardzo atrakcyjne dla nabywców.

REKLAMA

Kim jest Saniniu Laizer? Górnik ma 30 dzieci i cztery żony i jak deklaruje, fortuna go nie zmieni. Zamierza wciąż pracować w ten sam sposób – szukać tanzanitów. Mężczyzna posiada rządową licencję na poszukiwanie minerałów.