agrest
fot. Pixabay

Agrest to smaczny owoc o wielu właściwościach zdrowotnych. Podstawą jego pielęgnacji jest nawożenie. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy będziemy go dokarmiać systematycznie każdego roku, bo stale potrzebuje magnezu, azotu, potasu i innych substancji odżywczych. Jeśli nie wiesz, czym nawozić agrest, wypróbuj nasz niezawodny sposób!

Kiedy rozpocząć nawożenie?

Najlepiej to zrobić wczesną wiosną, stosując do tego celu azot. Substancja dodana do ziemi stymuluje roślinę do wzrostu i dostarcza jej potrzebnych związków odżywczych. Fachowcy stosują nawożenie według pory roku: jesienią dodają do gleby potas, który na dodatek wspiera właściwą konstrukcję plonu. Rośliny także sprawniej przyswajają wodę. Potas uodparnia je na choroby i szkodniki.

Czym nawozić agrest?

Zazwyczaj do nawożenia agrestu używa się obornika, ale nie zawsze się to opłaca. Są osoby, które pragną stosować nawozy o ograniczonym uwalnianiu substancji pokarmowych. Te z kolei dopasowują ilość poszczególnych składników do aktualnych potrzeb konkretnej sadzonki. Specjaliści odradzają aplikowanie nawozów z chlorem. W roli nawozu do agrestu nieźle spisze się także mączka bazaltowa (polepsza strukturę gleby). Jak stosować nawóz jej na bazie?

Mączka bazaltowa jako domowy nawóz do agrestu

Mączka to produkt naturalny, uzyskiwany w wyniku zmielenia skały bazaltowej. Jest podobna do cementu i też jest ciężka. Jest bogactwem wielu wartościowych minerałów, więc świetnie sprawdzi się jako nawóz. Zawiera glin, wapń, krzemionkę, magnez i żelazo, a także pewne ilości fosforu, sodu, siarki, potasu, tytanu, manganu i boru.

Chcesz zastosować mączkę bazaltową jako odżywkę dla roślin? Rozsyp ją na ziemię i delikatnie zagrab z wierzchnią warstwą. To wszystko! Po pewnym czasie efekty nawożenia miło Cię zaskoczą. Nie zapomnij tylko o systematycznej pielęgnacji kwitnącego agrestu. Dzięki zaaplikowaniu takiego nawozu roślina będzie rosła jak szalona.

Czytaj też: Malina obrodzi jak nigdy. Zrób to, a owoce będą słodkie i soczyste


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę