Alkohol a wzrost wagi… Naukowcy odpowiedzieli jednoznacznie

REKLAMA

Czy spożywanie alkoholu przyczynia się do wzrostu wagi? Podobnie jak inne produkty, zawiera w sobie kalorie, często nazywane pustymi. Naukowcy wskazali, że to nie sam alkohol, ale też spożywanie różnych przekąsek do niego, przyczynia się do tycia.

– Warto wiedzieć, że to nie sam alkohol wpływa na wzrost wagi, tylko zaburzenia gospodarki energetycznej naszego organizmu. To sytuacja, w której dostarczamy większą dawkę energii, niż jesteśmy w stanie spożytkować – tak dla WP abcZdrowie powiedział dr n. med. Monika Dąbrowska-Molenda, dietetyk kliniczny z Centrum Medycznego Damiana. Dodała też, że niemal zawsze spożywanie alkoholu wiąże się z jedzeniem różnych przekąsek. Do nadwagi u osób często pijących przyczynia się też brak aktywności fizycznej.

REKLAMA

Jednak to wszystko przekłada się nie tylko na zły wygląd sylwetki. Alkohol niszczy też zdrowie. – Duża dawka alkoholu to zagrożenie niemal dla każdego elementu naszego ciała, chociaż najczęściej wymienia się negatywny wpływ na wątrobę, trzustkę i mózg. Możemy w tym miejscu wymienić m.in. oddziaływanie alkoholu m.in. na układ nerwowy (zaburzenia ruchu i mowy), pojawiające się bóle mięśni i głowy, problemy z widzeniem, a w niektórych przypadkach może również wystąpić tzw. padaczka alkoholowa – wyjaśnia dr n. med. Monika Dąbrowska-Molenda.

Wszystko wskazuje na to, że alkohol warto odstawić. Przede wszystkim będzie skutkowało to obniżeniem ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Osoby, które nie piją alkoholu, mogą też cieszyć się lepszym wyglądem cery i zdrowszym snem.

REKLAMA

Podziel się: