REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaAni na maśle, ani na oleju. Grzyby najlepiej smażyć na tym

Ani na maśle, ani na oleju. Grzyby najlepiej smażyć na tym

smażenie grzybów na patelni
fot. Pixabay

Sezon na grzyby ruszył pełną parą. Jeśli byliście już na grzybobraniu i udało wam się uzbierać trochę leśnych okazów, musicie coś z nimi zrobić. Możecie je zamrozić albo stworzyć z nich różne specjały. Aby wydobyć z nich pełnię smaku, powinniście przygotować je na odpowiednim tłuszczu. Tylko jaki będzie najlepszy do smażenia? Podpowiadamy.

REKLAMA

Na czym smażyć leśne grzyby?

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki cieplnej grzybów jest smażenie. Wiele tradycyjnych receptur zakłada, że leśne zbiory najlepiej smażyć na zwykłym maśle. Jednak ten typ tłuszczu nie jest zbyt odporny termicznie, stąd długotrwałe smażenie może skutkować tym, że grzyby się przypalą.

W takim razie, po jaki tłuszcz sięgnąć? Na rynku mamy do wyboru coraz szerszą gamę produktów. Do smażenia grzybów najlepiej użyć masła klarowanego. Na tle standardowego masła, klarowane ma wysoki punkt dymienia, tzn. może być podgrzewane do wysokiej temperatury. Wybierając ten rodzaj tłuszczu, będziemy mieć także pieczę nad walorami zdrowotnymi i smakowymi naszego dania.

O czym pamiętać, smażąc grzyby?

Chyba każdy wie, że zanieczyszczonych grzybów prosto z lasu, nie należy smażyć. W pierwszej kolejności musimy je oczyścić. Jeśli mamy do czynienia z kurkami, to ich czyszczenie nie jest najprzyjemniejszą rzeczą. Aby ułatwić sobie to zadanie, na początku powinniśmy oczyścić leśne zbiory z większych zanieczyszczeń przy użyciu poręcznego nożyka, a potem umieścić je w naczyniu wypełnionym ciepłą wodą z dodatkiem dwóch łyżek soli. Brud popłynie na dno, a nasze grzyby będą czyste. Układamy je na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru wody. Jest to niezwykle istotna czynność pozwalająca osuszyć grzyby, które potem mają trafić na patelnię.

REKLAMA

Do przygotowanych w ten sposób grzybów dodaje się sól na sam koniec obróbki termicznej. Dzięki temu nie puszczą wody. Jeśli zależy nam na tym, aby wydobyć z nich maksimum aromatu, warto doprawić je rozmarynem, cebulą, czosnkiem, natką pietruszki lub tymiankiem.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA