REKLAMA

REKLAMA

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w Kalwarii Zebrzydowskiej do uczestników pielgrzymki rodzin z archidiecezji krakowskiej ostro skrytykował osoby żyjące samotnie. Stwierdził, że „pełnię życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych, osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym”. Zaprzeczeniem tego jest – jak ją nazwał – „ideologia singli”.

– Nie jesteśmy – jakby chcieli niektórzy dzisiaj – ludzkimi zwierzętami, obok zwierząt pozaludzkich. Jesteśmy ludźmi. Jesteśmy istotami stworzonymi na boży obraz i podobieństwo. Nie na podobieństwo zwierząt. Na obraz Boga, który kocha – oświadczył abp Jędraszewski.

REKLAMA

Zdaniem metropolity nie może być zgody na „ideologię singli”, która „każe nam żyć jako samotna wyspa”. – Jeżeli akceptuje się jakieś związki z innymi, to na zasadzie przelotności i nietrwałości. Bez wzajemnych zobowiązań – krytykował duchowny, mówiąc, że „człowiek nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie”.

Hierarcha podkreślił, że jedynym akceptowalnym sposobem życia jest „chrześcijańskie małżeństwo”, zgodne „z wielkim, wspaniałym zamysłem Pana Boga, kiedy powoływał do życia człowieka jako kobietę i mężczyznę, którzy mają żyć dla siebie, razem; których miłość ma być płodna, a w tej płodności mają widzieć przejaw bożego błogosławieństwa”.

REKLAMA

–  Mają żyć zgodnie z tym, co przysięgają (…) w sakramencie małżeństwa, ślubując miłość, wierność, uczciwość małżeńską i to, że będą trwali ze sobą na dobre i złe, aż do śmierci. To jest chrześcijańskie małżeństwo. To jest wspólnota, do której Bóg powołał człowieka – oświadczył metropolita krakowski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA