fot. Pixabay

Wyprowadzanie psa przestępstwem? Policja aresztowała już kilka osób za takie przewinienie – podaje francuska telewizja „BFM TV”. Takie prawo obowiązuje teraz w bliskowschodnim Iranie. Parlament tego kraju ma zamiar iść dalej i zakazać hodowania pewnych zwierząt domowych.

Przed islamską rewolucją w Iranie w 1979 roku kraj ten był oazą zachodniego stylu życia wśród krajów Bliskiego Wschodu. Spadkobierca Persji, której historia sięga tysięcy lat, nagle osunął się w cień muzułmańskiego konserwatyzmu. Kobiety zamiast paradować w upale w skąpych strojach i odkrytych czarnych włosach musiały założyć burki, a prawo w dużej mierze jest od tamtego czasu dyktowane z zapisów Koranu. Wszystko to, aby stłamsić w Irańczykach „zachodni styl życia”.

W ostatnim czasie religijni przywódcy kraju idą tym tropem coraz dalej. Posiadanie domowego zwierzęcia, jak psa, kota, królika czy nawet żółwia, jest postrzegane teraz przez władze Iranu jako „przyjmowanie zachodniego stylu życia”. Za wyprowadzenie psa można teraz narazić się na interwencję policji.

Co więcej, deputowani irańskiego parlamentu debatują teraz, jak jeszcze bardziej uprzykrzyć życie posiadaczom domowych zwierząt. Nowa ustawa ma zakazać „importowania, kupowania, sprzedawania, transportowania i posiadania” domowych pupili. Za złamanie tego „świętego” prawa grozi mandat – i to bardzo wysoki. Aż do 790 euro (ok. 3700 złotych). Średnia pensja w tym kraju wynosi ok. 2800 złotych.

W Iranie utworzono „więzienia dla zwierząt”. Właściciele są aresztowani

„Zakaz wyprowadzania psów został przez policję uzasadniony wymogami „bezpieczeństwa publicznego” – wyjaśnia BFM TV.

Irański weterynarz z Teheranu Aszkan Szemirani zdradził francuskiej stacji, iż policja już aresztuje posiadaczy zwierząt domowych. Ponadto dla zatrzymanych psów, kotów i innych, stworzono specjalne „więzienie”.

Z kolei według szefa teherańskiego Stowarzyszenia Weterynarzy Payama Moebiego parlament już wcześniej próbował przeforsować przepis, który umożliwiałby konfiskowanie zwierząt domowych celem oddania ich do ogrodu zoologicznego lub… porzucenia na pustyni, aby tam – jak można się domyślić – dokonały żywota.

„Od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku władze Iranu starają się przedstawiać zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy, jako ‘istoty nieczyste’ w tradycji islamu” – przypomina BFM TV.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę