Aspiryna ma wiele zalet. W szybki i skuteczny sposób jest w stanie postawić nas na nogi w pierwszym etapie przeziębienia. Jednak nie każdy wie, że są sytuacje, w których zażycie aspiryny nie jest wskazane.
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego. To popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem wielu leków.
Kiedy nie należy używać aspiryny? Jak informuje portal msn.com, z aspiryny powinny zrezygnować osoby, które mają wrzody żołądka. Aspiryna podrażnia śluzówkę i zmniejsza krzepliwość krwi, a tym samym zwiększa ryzyko krwotoku. Z aspiryny powinni również zrezygnować astmatycy, ponieważ może nasilić ataki. Nie powinno się zażywać aspiryny przed operacją lub zabiegiem, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi i wtedy trudniej zatamować krwotok. Osoby z ryzykiem wylewu, również powinny zrezygnować z aspiryny. Skutkiem ubocznym stosowania aspiryny jest właśnie ryzyko wystąpienia wylewu. Ponadto regularne stosowanie aspiryny, zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.