fot. К.Артём.1 | CC BY-SA 4.0

Francuska gazeta „Le Journal du Dimanche” zapytała dyrektora generalnego francuskiej firmyAuchan – Yvesa Claude’a – jak tłumaczy odmowę wycofania się hipermarketu z rosyjskiego rynku. Claude odpowiedział, że „najważniejszą rzeczą dla nich jest utrzymanie pracowników”. Na te słowa zareagował minister spraw zagranicznych Ukrainy. Nie wytrzymał!

Dyrektor generalny Auchan tłumaczy niechęć do wycofania się rosyjskiego rynku… kwestiami humanitarnymi. Twierdzi, że działanie firmy jest ważne dla życia ludności cywilnej. „W naszych sklepach codziennie wypiekamy świeży chleb dla Ukraińców i Rosjan, co jest w tej chwili bardzo ważne” – oświadczył. „Nasi [rosyjscy – red.] klienci namawiają nas do pozostania.

„Najważniejszą rzeczą jest dla nas utrzymanie naszych pracowników i realizacja naszej podstawowej misji, jaką jest dalsze żywienie ludzi w tych dwóch krajach. Nigdy nie mieliśmy innego celu. Jestem gotów zaakceptować krytykę opinii publicznej” – oświadczył Yves Claude.

CEO Auchan dodał i podkreślił, że iż firma zatrudnia w Rosji ponad 30 tys. osób. Mówił, że gdyby ten francuski gigant postanowił wycofać się z rosyjskiego rynku, oznaczałoby to katastrofę życiową dla tysięcy ludzi. Powiedział, że z ekonomicznego punktu widzenia, porzucenie rosyjskiego rynku byłoby możliwe. Nie byłoby możliwe natomiast z „ludzkiego punktu widzenia”.

„Jeśli wyszlibyśmy, to ryzykowalibyśmy wywłaszczeniem i narazilibyśmy naszych lokalnych menedżerów na postępowania karne” – dodał. Yves Claude zaznaczył też, że Auchan, działając jako „dyskonter”, w czasach wysokiej inflacji pomoże w ‘chronieniu siły nabywczej mieszkańców’.

Szef MSZ Ukrainy grzmi. Kułeba wezwał do bojkotu Auchan

„Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie” – napisał w niedzielę na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. „Jeśli Auchan ignoruje zamordowanie 139 ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty” – dodał.

Kułeba wezwał również do bojkotu innych sieci – Alcampo, Leroy Merlin oraz Decathlon, które także odmówiły wycofania się rosyjskiego rynku.

Według oficjalnego raportu za 2020 r. – przytoczonego przez „Salon24” – grupa Auchan zarządza na rosyjskim rynku siecią 63 hipermarketów oraz 193 supermarketów. Ponadto Auchan rozwija w Rosji sieci MyAuchan (sklepy convenience), Lillapois (drogerie) i Kajdiy Den (dyskonty).

Rosja odpowiada za 10% przychodów grupy Auchan. W 2021 r. Auchan wygenerowało w Rosji przychody rzędu 3,2 mld euro.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę