zełenski
fot. screen/YouTube

Austriacka gazeta nazwała Wołodymyra Zełeńskiego „wampirem”. W połowie kwietnia tygodnik „News” przeprowadził „dogłębną analizę psychologiczną” prezydenta Ukrainy. „Profil psychologiczny” Zełeńskiego został przedstawiony w gazecie z domieszką antysemickich przytyków oraz nawiązywał do pamfletów z czasów narodowego socjalizmu – donosi niemiecki „Der Spiegel”.

W artykule austriackiego tygodnika przedstawiono Zełeńskiego jako „wampira, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając”. Autor dodaje, że jest napędzany przez „traumę żydowskich przodków”.

Nawiązanie do wampirów felietonista Christian Ortner przyrównał do czasów nazizmu. Jako pierwszy dostrzegł, że pierwsze porównania żydowskich polityków do „wysysających krew wampirów” miało wcześniej miejsce na łamach propagandowych, przedwojennych niemieckich magazynów „Der Stuermer” czy „Voelkische Beobachter”.

„Ortner swoje wnioski skonsultował z ekspertami – historykami i kulturoznawcami, a także z izraelicką wspólnotą religijną. Wszyscy doszli do tego samego wniosku: tekst szerzy czysty antysemityzm” – pisze „Spiegel”.

Wydawca gazety przeprosił, ale potem… Złożył do sądu pozew o zniesławienie!

Na wywołany – umyślnie lub nie – skandal zareagował wydawca i właściciel austriackiego magazynu „News” – Horst Pirker. Początkowo mężczyzna przeprosił za „niefortunny” tekst, jednak dodał, że porównanie do „Der Stuermer” „poszło za daleko”. Z tego powodu Pirker złożył pozew przeciwko Christianowi Ortnerowi. W pozwie napisano o zniesławieniu i stratach finansowych, wycenionych na 20 tys. euro.

Mimo iż Pirker przeprosił za artykuł, w jego mniemaniu „w niczym nie przypomina pamfletu antysemickiego”.

Nie przesądzone jednak, że austriackiej gazecie przyjdzie wygrać spór sądowy… Jak stwierdził Maximilian Gottschlich, profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie Wiedeńskim, artykuł „operuje poważnymi antysemickimi stereotypami i może podsycać w czytelniku niechęć antyżydowską”. Wyjaśnił, że w XIX wieku często przyrównywano Żydów do wampirów, nazywając ich nawet „wampirami narodu niemieckiego”.

„Mit ten rozwinął się w czasach nazizmu i dlatego Żyd często był przedstawiany w ‘Stuermerze’ jako wampir” – podkreślił Gottschlich, cytowany przez „Polsat News”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!