Czosnek to bardzo zdrowe warzywo i chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Poza tym zajmuje szczególną rangę w naszej kuchni. Wzbogaca smak i zapach wielu dań oraz nadaje im charakteru. A w jaki sposób przechowywać czosnek, aby nie nabrał goryczki i nie zaczął kiełkować? Oto niezawodny patent mojej babci.
Czosnek to samo zdrowie
Wiele potraw nie może obyć się bez czosnku. Sosy, zupy, marynaty czy wytrawne farsze nabierają wyrazistości, mając go w swoim składzie. Warzywo ma mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych i działa jak antybiotyk. Zabija bakterie, więc sprawdzi się w walce z infekcjami. Jak go przechowywać, by zachował wszystkie wspaniałe walory przez długi czas? Poznaj sposób, który zapobiegnie gorzknieniu i kiełkowaniu warzywa.
Przechowywanie czosnku w prawidłowy sposób
Świeżego czosnku nigdy nie trzymaj w chłodziarce, ponieważ wypuści kiełki. Poza tym nabierze goryczki i utraci część smaku. Pamiętaj, że warzywo w główce poleży dłużej niż to rozdzielone na pojedyncze ząbki. Warto składować go w ciemnym i suchym miejscu, bo takie warunki najbardziej mu służą. Ale nie chowaj go w szufladzie, tylko w miejscu przewiewnym (np. w papierowej torebce). Jak poznać, że warzywo jest świeże? Wystarczy ścisnąć główkę – jeśli okaże się miękka, to trzymasz w ręku nieświeży egzemplarz.
Jak przechowywać czosnek bez łupinek?
Obrany czosnek przechowuj w hermetycznie zamkniętym pojemniku. W chłodziarce może leżeć przez maksymalnie 7 dni. Dobrym rozwiązaniem jest zamarynowanie ząbków np. w oliwie z oliwek. W ten sposób powstanie także pachnący tłuszcz, który przyda się potem do smażenia potraw.
Czosnek możesz również zamrozić. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, to najpierw oddziel poszczególne ząbki i pozbaw je łupinek, a następnie rozmieść na blaszce wyścielonej papierem pergaminowym. Blachę okryj folią i wsadź do zamrażarki na całą noc. Dzięki temu ząbki się ze sobą nie zlepią.
Zobacz także: Wyjmij z kieszeni. Tak sprawdzisz świeżość jajka w sklepie