Jak twierdzą badacze, koronawirus zarażał już w 2019 roku. Tak wykazała analiza genetyczna koronawirusa, która została przeprowadzona na podstawie 7600 próbek pacjentów z całego świata. Wyniki badania zaskoczyły, bo wykazują, że koronawirus zaczął zarażać ludzi pod koniec 2019 roku.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii podkreślają, że SARS-CoV-2 zaczął się wtedy rozprzestrzeniać bardzo szybko. Nie ma natomiast dowodów, że zmieniający się wirus stał się bardziej zaraźliwy, albo że przebieg choroby staje się ostrzejszy. Chociaż bez wątpienia wirus się zmienia. Wyniki badań zostały opisane w magazynie „Infection, Genetics and Evolution”.

Próbki koronawirusa pobrane w różnym czasie i w różnych krajach analizowała grupa badaczy. Doszli ono do wniosku, że koronawirus zaczął zakażać ludzi pod koniec 2019 roku. Eksperci mają dowody na to, że koronawirus rozprzestrzeniał się w USA oraz Europie i w innych częściach świata – jeszcze przed wykryciem pierwszych zakażeń w styczniu i lutym 2020 roku. Niemożliwe jest jednak odnalezienie tzw. „pacjenta zero”, czyli pierwszej zakażonej osoby.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę