REKLAMA
ShareInfo.plPoradyBanalnie prosty trik na wyhodowanie drzewka laurowego w domu

Banalnie prosty trik na wyhodowanie drzewka laurowego w domu

laur, wawrzyn w doniczce
fot. screen Youtube / Detlef Römisch

Wawrzyn szlachetny, czyli znane wszystkim drzewo laurowe to roślina, która ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w lecznictwie. Przeważnie kupujemy w sklepie suszone liście laurowe, które chętnie wrzucamy do sosów, zup i innych potraw. Laur można również hodować w domu, a nawet w ogródku. Świeże listki mają jeszcze więcej aromatu i walorów odżywczych.

REKLAMA

Laur to roślina lubiąca ciepło, więc raczej nie przetrzyma zimowych miesięcy na gruncie. Jeśli jednak postawimy go w chłodnym, pełnym światła wnętrzu bez przeciągów, to będzie z nami przez wiele lat.

Wawrzyn jest gatunkiem wiecznie zielonym, więc zimą potrzebuje spokoju w temperaturze nie przekraczającej 10°C i nie spadającej poniżej 5°C. Niektórzy z sukcesem uprawiają laur i mają w zasięgu ręki zawsze pachnące listki. Jednym ze sposobów na rozmnożenie wawrzynu jest użycie nasion. Można je kupić albo zastosować zebrane owoce. Kiełkowanie może potrwać nawet parę miesięcy, więc dosyć długo.

Warto dodać, że wawrzyn rozmnaża się w prosty sposób przez sadzonki. Jeśli więc jakiś Twój znajomy hoduje laur, to możesz poprosić go o gałązkę, by wyhodować własną sadzonkę. Zdecyduj się, a będziesz zachwycony rezultatem.

REKLAMA

Specjaliści radzą, aby wawrzyn rozmnażać od kwietnia do sierpnia. Żywa gałązka powinna mieć dwa międzywęźla. Poprzecinaj na takie o długości około 6-9 cm, ponadto końcówki pędów muszą mieć skośne nacięcia. Ze wszystkich części oderwij dolne listki, natomiast te znajdujące się na górze podziel na pół.

Sadzonki zanurz w wodzie i odstaw na noc. Przyszykuj ciepłą ziemię o obojętnym pH. Wykonaj warstwę drenażową – połącz torf, perlit, wermikulit, piasek i mech, wtedy podłoże będzie lepiej przepuszczalne. Weź doniczkę z dziurkami w dnie i wsyp do niej drenaż. Potem wrzuć ziemię. Sadzonki wawrzynu zanurz w ukorzeniaczu i posadź w glebie na głębokość 2 cm. Później podlej sadzonki, przykryj doniczkę folią i umieść w miejscu, w którym panuje temperatura około 22-26°C. Czasami otwieraj worek, aby wpuścić odrobinę powietrza i odprowadzić nadmiar wilgoci. Gdy podłoże wyschnie, zwilżaj je.

Czytaj też: Zmień kolor hortensji ogrodowej. Wystarczy ten 1 trik

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA