Barszcz grzybowy według niezawodnej receptury Magdy Gessler

barszcz grzybowy Magdy Gessler
fot. screen Youtube / Magda Gessler / pixabay

Wigilia lada dzień, czas więc dopiąć menu na ostatni guzik. Jeśli chodzi o zupy, na stole zazwyczaj gości barszcz czerwony lub zupa grzybowa. A może by tak zrobić zjawiskowy barszcz grzybowy Magdy Gessler? Podajemy recepturę i jesteśmy pewni, że będzie smakował wybornie.

REKLAMA

Przyrządzając wigilijne dania, sięgamy po produkty, które dała nam natura. Z całą pewnością na świątecznym stole nie może zabraknąć leśnych grzybów jak prawdziwki i podgrzybki. Dodają specjałom nieporównywalnego aromatu, a przy okazji pomieszczenie pachnie dzięki nim bardzo dostojnie. Magda Gessler na grzybach gotuje esencjonalny barszcz. Najbardziej smakuje jej czysty barszcz, do którego podaje łazanki i trochę bitej śmietany. Warto przetestować jej przepis, bo kto jak kto, ale restauratorka zna się na rzeczy.

Barszcz grzybowy według Magdy Gessler

Składniki (na ok. 5 l barszczu):

na wywar grzybowy:
1 cebula
5-10 dag suszonych podgrzybków
kilka listków laurowych
15-20 dag suszonych prawdziwków
kilka goździków
po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu

REKLAMA

na bulion warzywny:
2 cebule
2 selery
po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
duży por
kilka listków laurowych
3-4 pietruszki
sól kamienna
oraz:
pęczek koperku
10 dag masła
sok z cytryny
2 cebule
kieliszek wódki
seler naciowy

Wykonanie:
Na początku płuczemy grzyby i zalewamy je chłodną wodą. Dorzucamy przyprawy oraz przekrojoną cebulę, zagotowujemy. Gotujemy kilka minut na średniej mocy palnika. Przyrządzamy wywar z warzyw. Oczyszczone warzywa kroimy na 2-4 części, wkładamy do drugiego garnka, zalewamy wodą. Dodajemy przyprawy, po chwili zagotowujemy i gotujemy parę minut. Do gotującego się wywaru jarzynowego przelewamy wywar grzybowy i wszystko dalej gotujemy. Siekamy dwie cebule i podsmażamy je krótko na połowie porcji masła, dodajemy do wywaru. Do barszczu dorzucamy także seler naciowy przekrojony na pół oraz pęczek koperku. Gotujemy zupę przez godzinę na niewielkim gazie, aż grzyby zmiękną.

REKLAMA

Danie doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, a następnie przelewamy je do wazy. Dodajemy do niego resztę masła i kieliszek wódki, mieszamy trzepaczką. Na końcu dodajemy do barszczu w wazie ugotowane grzyby. Serwujemy go z łazankami, ozdabiamy łyżką bitej, niesłodkiej śmietany.

Na naszej stronie znajdziecie również wiele innych przepisów Magdy Gessler. Polecamy przepis restauratorki na świąteczny barszcz czerwony i pyszne uszka do barszczu.

Podziel się: