Wybitna polska fizyczka i chemiczka Maria Skłodowska-Curie, która dwa razy otrzymała Nagrodę Nobla, w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii.

Jak podkreślono w uzasadnieniu przyznania prestiżowego wyróżnienia, Polka „była kobietą zarówno czynu, jak i intelektu”, a swoimi przełomowymi osiągnięciami „zmieniła świat nie raz, a dwa razy”. Zaznaczono ponadto, że Maria Skłodowska-Curie nie tylko stworzyła nową dziedzinę nauki – radiochemię – ale jej odkrycia pomogły także w wypracowaniu skutecznych metod leczenia z nowotworów.

– Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla; pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą – zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą – która otrzymała Nobla po raz drugi – wyjaśniła Patricia Fara, szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki, która zgłosiła kandydaturę Polki.

Jak dodała Fara, pochodząca z Warszawy Skłodowska miała trudne początki z powodu prześladowania jej patriotycznej rodziny w Polsce pod rosyjskim zaborem oraz niełatwy start we Francji, gdzie „jako cudzoziemka była traktowana z podejrzliwością i dyskryminowana ze względu na płeć”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę