Worki z saletrą
Twitter | Euromaidan Press

Rosyjscy żołnierze postanowili wypełnić worki saletrą amonową, zamiast piaskiem. Jest to substancja, która w dużych dawkach znacząco zwiększa ryzyko wybuchu. Na zdjęciach z obwodu charkowskiego widać, że worki eksplodowały.

Kanał Bochkala-War udostępnił na Telegramie zdjęcie z okupowanej przez rosyjskie wojska miejscowości Ruśka Łozowa w obwodzie charkowskim. Na fotografii widać rozerwane worki z szarą substancją.

Autor zdjęcia tłumaczy, że jest to saletra amonowa, czyli związek chemiczny, wykorzystywany zazwyczaj jako uniwersalny nawóz azotowy pod rośliny uprawne. W dużych ilościach prowadzi jednak do wybuchu.

W celu umocnienia swoich pozycji często wykorzystuje się wypełnione piaskiem worki. Rosjanie ponownie pokazali jednak swoją bezmyślność. Saletrę należy przede wszystkim przechowywać w czystych i suchych budynkach magazynowych o niepalnym podłożu.

Saletry amonowej nie wolno składować na otwartej przestrzeni ze względu na małą odporność na zmiany temperatury oraz działanie wilgoci i ciepła. Może też negatywnie wpłynąć na przebywających w pobliżu ludzi. W przypadku podrażnienia skórę i oczy należy przemyć dużą ilością wody. Dlatego zaleca się stosować maski przeciwpyłowe i okulary ochronne.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!