Twitter | Franak Viačorka

Doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka poinformował w czwartek na Twitterze, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają pomoc od białoruskiego batalionu ochotniczego im. „Kastusia” Kalinowskiego. Żołnierze pojadą do Mariupola.

Na początku marca w związku z szybko rosnącą liczbą ochotników z Białorusi, którzy wyrazili gotowość do walki z Rosją w Ukrainie powstał samodzielny białoruski batalion im. Kastusia Kalinowskiego. Jednostka chce wesprzeć Ukraińców w obronie Kijowa.

Z uwagi na zaostrzenie rosyjskich działań bojowych również poza samym Kijowem Białorusini podjęli decyzję o rozszerzeniu swojej działalności również na inne rejony. W czwartek wieczorem doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka poifnormował na Twitterze, że batalion zostanie wysłany do Mariupola.

„Białoruski batalion ochotniczy im. Kastusa Kalinowskiego pojedzie do Mariupola, aby pomóc ukraińskim siłom zbrojnym w walce z wojskami rosyjskimi. Wielu Białorusinów wspiera armię ukraińską. Białorusini masowo włączają się w obronę Ukrainy” – napisał Viačorka.

Rosyjskie wojsko zbombardowało w środę Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Schronienia w nim szukało około tysiąca cywili. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało, że wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę