Biorę 1 gadżet i usuwam kurz z liści. Rośliny pięknieją w oczach

liście rośliny
fot. screen Youtube / Gardening Hobbyist

Roślinami doniczkowymi, które zdobią nasze mieszkanie, trzeba się od czasu do czasu zajmować. Podobnie jest z kwiatami w ogrodzie. Wyróżniamy co najmniej kilka zabiegów pielęgnacyjnych, których żywe okazy od nas oczekują, a jeden z nich polega na pozbywaniu się kurzu z liści. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego to takie ważne i jak czyścić rośliny poprawnie, koniecznie czytaj dalej.

REKLAMA

Kurz na liściach zamyka bruzdy szparkowe roślin i tym samym zakłóca oddychanie. Do tego tamuje dopływ potrzebnych promieni słonecznych, co jest szczególnie niepożądane zimą, gdy słońca jest jak na lekarstwo. Zakurzone kwiaty słabiej się rozwijają i częściej chorują. Kurz to wróg roślin numer jeden! Wygląda nieelegancko, więc tym bardziej trzeba z nim walczyć regularnie.

W pierwszej kolejności delikatnie namocz bawełnianą ściereczkę i przecieraj duże liście roślin np. juki, monstery czy orchidei. Dobrze, by woda była w miarę letnia – ani gorąca, ani chłodna. Co więcej, kranówkę warto wcześniej przegotować i ostudzić.

REKLAMA

Roślinom, które mają drobniejsze ulistnienie, zafunduj prysznic. Połóż doniczkę z sadzonką na brodziku, a potem spryskaj ją małym strumykiem wody, operując słuchawką prysznicową.
Paprotki i inne odmiany roślin o wątłych liściach warto zanurzyć w wodzie na chwilę.

Liście wielkich palm czy pnączy, do których dostęp jest ograniczony, można skrapiać wodą z butelki wyposażonej w dozownik.

Zabrudzenia da się też ścierać przy pomocy pędzelka. Ten patent sprawdzi się świetnie w przypadku gatunków z kolcami, np. wężownicy, zamiokulkasa i wielu sukulentów.

REKLAMA

Myjąc liście roślin, systematyczne polepszysz ich kondycję. Będą lepiej rosnąć i prezentować się w domu. Z pozoru błaga czynność, a wpływa na rośliny jak kuracja w SPA. Minimalny wysiłek naprawdę się opłaca. Usuwaj kurz co jakiś czas, a twoje kwiaty będą bujne i zdrowe.

Udostępnij: