Boli ucho? Tak objawia się zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego

REKLAMA

Ból ucha pojawia się często przy przewlekłych chorobach zapalnych i może towarzyszyć m.in.reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz toczniowi rumieniowatemu. Często jest to oznaka zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego, zaś choroba ta może dawać nie tylko objawy w postaci zapalenia ucha i bólu promieniującego aż do szczęki. Sprawdź, jakie mogą być jej konsekwencje i jak ją leczyć.

W wielu przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy dotyczącej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego jest utrudnione, bowiem podobne dolegliwości mogą także występować w innych schorzeniach. Zapalenie może na przykład objawiać się bólem głowy i zęba. Jeśli zatem boli cię ucho lub zdrowy ząb, a nie masz infekcji, a ponadto trudno ci szeroko otworzyć usta, czujesz ból podczas gryzienia, to prawdopodobnie cierpisz właśnie na zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego. Właściwą diagnozę postawi lekarz stomatolog.

REKLAMA

Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest problematyczne z uwagi na ich umiejscowienie. Zwykle jednak sprowadza się do usunięcia przyczyn powstania nieprawidłowości i do walki z nawykami mogącymi nadwyrężać stawy (np. żucie gumy). Niekiedy pacjentom podaje się leki rozkurczowe bądź o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lekarz może też skierować chorego na rehabilitację stawu (np. ultradźwiękami) – zabiegi złagodzą ból i rozluźnią mięśnie. Pomocne będą też ćwiczenia relaksujące łagodzące stres, prowadzący do zaciskania szczęki. Być może potrzebne będzie również podwyższenie zgryzu, czyli wymiana starych plomb na wyższe i twardsze. Kiedy z uwagi na deformację stawów żuchwy wszystkie metody zawodzą, konieczny bywa zabieg chirurgiczny w obrębie stawu żuchwy.

Podziel się: