Borówka ma 50% więcej owoców. Wystarczyło ułożyć pod krzewem

borówka amerykańska
fot. Pixabay

Borówka amerykańska to skarbnica wielu cennych składników mineralnych. Ale nie tylko walory zdrowotne czynią ją owocem doskonałym. Granatowe kuleczki są smakowite i sprawdzają się świetnie w rozmaitych deserach i potrawach. Samodzielna uprawa krzaczków jest coraz bardziej powszechna. Każdy ich właściciel może doczekać się bezkresnych zbiorów, należy tylko pamiętać kilku rzeczach.

REKLAMA

Jakie wymagania ma krzew borówki?

Aby krzew plonował wystawnie, potrzebuje składników pokarmowych. Ich źródłem są nawozy (np. organiczny kompost), które możemy od czasu do czasu aplikować sadzonkom. Kolejnym kluczowym zabiegiem jest przycinanie.

Borówka nie urośnie na zasadowym podłożu. Jest kwasolubna, a odczyn gleby powinien wynosić 4-5,5 pH. Chcąc zakwasić grunt, można zaaplikować pod roślinę kwasek cytrynowy czy torf.

REKLAMA

Jeszcze jeden aspekt dotyczy nawadniania. Krzew uwielbia wilgoć. Systematyczne, ale równocześnie umiarkowane dostawy wody, to klucz do wyhodowania obficie owocujących i zdrowych roślin. Jeśli ziemia będzie wciąż sucha, możesz zapomnieć o udanych zbiorach. Ściółkowanie też może wiele pomóc.

Rozmieść ją pod borówkami. Pomoże w lepszym plonowaniu

Pokrywanie terenu wokół borówki ściółką organiczną (roślinną) ma wiele zalet. Przede wszystkim chroni podłoże przed odparowaniem wody, w związku z czym jest ono stale mokre, nawet gdy panuje susza i skwar. Korzysta na tym roślina, która preferuje wilgoć. Materiał zabezpiecza ją również przed przymrozkami.

Z czego zrobić ściółkę?

Warto użyć materiałów naturalnych, np. słomy, skoszonej trawy czy kawałeczków (opiłków) drewna. Jak widzisz, borówka ma swoje wymagania, tak jak większość krzewów owocowych. Nie są zbyt wybujałe, więc łatwo im sprostać i zebrać mnóstwo zdrowych i pysznych owoców.

REKLAMA

Udostępnij: