Broń warta miliony USD trafi na Ukrainę! Między innymi „drony samobójcy”

fot. Screen/YouTube

Prezydent Stanów Zjednoczonych – Joe Biden – ogłosił, że USA wyślą Ukrainie potężną dostawę broni, wartą setki milionów dolarów. W „paczce” od Wujka Sama znajdą się, m.in. zestawy przeciwpancerne, zestawy przeciwlotnicze (w tym dalszego zasięgu) oraz drony. Całość pomocy ma mieć równowartość ok. 800 mln dolarów – informuje „Polsat News”.

REKLAMA

„To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców” – powiedział Biden, ogłaszając swoją decyzję w Białym Domu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński apelował ostatnio do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Oznaczałoby to, że NATO-owskie myśliwce musiałyby chronić ukraińskie niebo przez rosyjskimi samolotami oraz pociskami rakietowymi – ryzykując wejście w bezpośredni konflikt. Kiedy okazało się, że Sojusz nie jest gotowy podjąć tego ryzyka, Zełeński zawnioskował do NATO o broń przeciwlotniczą – ale nie krótkiego zasięgu, czyli taką, jaką Ukraińcy otrzymywali dotychczas. Były to, m.in. amerykańskie „Stingery” oraz zabójcze, polskie „Pioruny”, które strącały już rosyjskie maszyny nad Gruzją w 2008 roku.

REKLAMA

Administracja Bidena odpowiedziała na ten wniosek. Ukraina w nowym pakiecie broni defensywnej otrzyma 9 tys. granatników przeciwpancernych „Javelin” oraz zestawy przeciwlotnicze dalszego zasięgu wraz z amunicją. Obrońcy otrzymają też 7 tys. karabinów i granatników a także „samobójcze” drony bojowe, którymi można niszczyć sprzęt pancerny.

Możliwości dronów Switchblade przedstawiono na poniższym filmie, opublikowanym przez producenta.

https://www.youtube.com/watch?v=EBNayBINEBc&t=5s

Biden: Władimir Putin zapłaci wysoką cenę

„To pokazuje nasze zobowiązanie, by wysyłać najnowocześniejsze systemy na Ukrainę” – powiedział Biden.

REKLAMA

Telewizja NBC podała, że drony, które przekaże Ameryka to najprawdopodobniej tzw. amunicja krążąca, czyli drony „kamikaze” Switchblade.

„To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę” – zapewnił Joe Biden w wystąpieniu telewizyjnym. Stwierdził, że to, co robi Rosja w Ukrainie „jest przerażające i prezydent Rosji Władimir Putin zapłaci za to wysoką cenę”.

„Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który pokazał siłę i odwagę, który zainspirował świat” – ocenił prezydent USA. Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę do końca. Zarówno gospodarczo, jak i militarnie.

Podziel się: