Bulion warzywny to baza do wielu potraw. Przepis na esencjonalny wywar

bulion warzywny

REKLAMA

Bulion warzywny jest częstym składnikiem wielu dań (np. zup, farszu, sosów). Dziś prezentujemy przepis na bardzo esencjonalny wywar, który będzie świetną bazą do najróżniejszych specjałów. Wypróbuj tę prostą recepturę i sprawdź, jak możesz wykorzystać jarzyny z rosołu do zrobienia wielu przysmaków.

Bulion jarzynowy to nic innego jak wywar ze świeżych warzyw: cebuli, selera, marchewki, pora i pietruszki, z dodatkiem pachnących przypraw i ziół. Jedno jest oczywiste, żadne gotowe kostki rosołowe albo buliony w słoiku nie zastąpią prawdziwego smaku oraz wartości zdrowotnych, które zapewni nam własnoręcznie przyrządzony rosół. Z tego powodu, warto znaleźć, choć odrobinę czasu, aby przygotować go od podstaw. Naszej bazy do potraw nie musimy wykorzystać od razu. Doskonalą opcją jest przelanie bulionu do woreczków na kostki lodu i włożenie go do zamrażalnika. W razie potrzeby, będziemy mogli błyskawicznie ugotować odżywczą zupę bądź przyrządzić mięso w cudownym sosie.

REKLAMA

Co zrobić z warzywami z bulionu?

Pierwszą z możliwych opcji jest zrobienie z nich pysznych kotlecików warzywnych. Wystarczy jedynie drobno pokroić jarzyny z rosołu, dodać mąkę pszenną, jajko, bułkę tartą i przyprawy, a następnie uformować kotlety i je usmażyć. Warzywa możemy też wykorzystać do upieczenia pasztetu (np. drobiowego). Oczywiście nasze jarzyny z rosołu będą nadawały się również do zrobienia domowej sałatki jarzynowej.

Receptura na bulion jarzynowy

Składniki:
2 litry wody
kawałek pora (biała część)
kawałek selera
1 pietruszka
3 ząbki czosnku
1 cebula
1 łyżka jasnego sosu sojowego
3 marchewki
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
świeża natka pietruszki
1 łyżka soli
5 ziarenek pieprzu czarnego

REKLAMA

Wykonanie:
Marchewki, selera, korzeń pietruszki obierz, a potem umyj pod bieżącą wodą. Jeśli pokroisz je na mniejsze części, wtedy rosół ugotuje się znacznie szybciej. Jarzyny umieść w większym garnku, dodaj też pora i wlej 2 litry wody. Dodaj liście laurowe, nieobrane ząbki czosnku, pieprz, 2 łyżki świeżej natki oraz ziele angielskie. Wszystko zagotuj. Cebulę przekrój na pół i opal każdą połówkę nad palnikiem, następnie wrzuć do garnka z bulionem. Dodaj jeszcze trochę natki, łyżkę sosu sojowego i łyżkę soli. Zmniejsz płomień i gotuj całość około 2 godziny.

Podziel się: