Piwonie to dorodne kwiaty, które wspaniale upiększają ogród. Niestety sezon na nie pomału się kończy. To dobry czas, aby chwilę pomyśleć: czy na pewno właściwie dbasz o te kwiaty? Wypróbuj ten patent, a za rok piwonie w Twoim ogródku rozrosną się jak szalone.
Chcesz, aby w przyszłym roku Twoje piwonie były jeszcze piękniejsze? Nic trudnego, wystarczy, że wykonasz pewien zabieg w ogrodzie. Mimo że dość drastyczny, to powinieneś go przeprowadzić, jeśli wygląd kwiatów jest dla Ciebie bardzo ważny. Co to za krok?
Bez obaw. Możesz być przekonany, że zbyt mocno ranisz piwonię, ale w rzeczywistości dajesz jej perspektywę rozwoju w kolejnym roku. Co prawda jej uprawa wymaga mocnych nerwów, ale raczej nic się nie stanie, gdy zajmiesz się nią od czasu do czasu.
Kiedy przycinać piwonię?
Piwonię w ogródku przycinaj w sezonie letnim – w ten sposób pozbędziesz się kwiatów, które już przekwitły. Lipiec to najlepsza pora, aby zerwać wszelkie nierozwinięte pąki. Z kolei w sierpniu trzeba usunąć żółtawe liście (zielone liście należy zostawić). Pod koniec sierpnia pamiętaj, aby roślinę przyciąć. Żółte liścia usuń w całości, bo tylko na próżno przeciążają piwonię. Z zielonymi pędami nic nie rób do końca lata.
Początek września to okres, w którym z piwoniami w ogródku trzeba się pomału żegnać. Wtedy najlepiej rozwarstwić bulwy, rozmnażając kwiaty. We wrześniu piwonie można też przesadzać. Powyższe prace nie uszkodzą piwonii, tylko pomogą się jej odpowiednio rozmnożyć.
Podsumowując, roślinom w ogrodzie trzeba poświęcić sporo uwagi. W sezonie nie można zapomnieć o obrywaniu przekwitłych kwiatów. W późniejszym terminie też trzeba je właściwie pielęgnować, aby wspaniale rosły w przyszłym roku.
W każdym razie, kwiaty te w ogrodzie to prawdziwe perełki. Dekorują teren swym wyjątkowym kolorem, zdecydowanie wyodrębniając się na tle innych gatunków roślin.
Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach