Nancy Pelosi
Creative Commons

Chiny wstrzymują współpracę z USA w kilku kluczowych obszarach, w tym zmian klimatycznych, rozmów wojskowych i wysiłków na rzecz zwalczania międzynarodowej przestępczości. Nowe środki są następstwem podróży na Tajwan delegacji Kongresu USA pod przewodnictwem wysokiej demokratki Nancy Pelosi.

Chiny, które również ogłosiły, że nakładają sankcje na Pelosi i jej rodzinę, postrzegają tę wizytę jako wyzwanie dla ich roszczeń do suwerenności nad Tajwanem. Samorządna wyspa postrzega się jako odrębna od stałego lądu.

Środki zostały ogłoszone przez chińskie ministerstwo spraw zagranicznych w piątek. Oświadczył, że dialog między amerykańskimi i chińskimi urzędnikami obrony zostanie anulowany, a współpraca w zakresie odsyłania nielegalnych imigrantów, zmian klimatycznych i prowadzenia dochodzeń w sprawie międzynarodowej przestępczości zostanie zawieszona.

W ostatnich latach dwa główne mocarstwa utrzymywały serdeczne stosunki dyplomatyczne dotyczące potrzeby walki ze zmianami klimatycznymi. Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Glasgow, Chiny obiecały współpracować ze Stanami Zjednoczonymi „w trybie pilnym” w celu ograniczenia emisji.

Kraje znalazły również rzadką wspólną przyczynę wysiłków na rzecz zwalczania handlu nielegalnymi narkotykami, takimi jak fentanyl. Decyzja o wstrzymaniu współpracy została podjęta, ponieważ pani Pelosi odwiedziła Tajwan „bez względu na silną opozycję i poważne reprezentacje Chin” – podało chińskie ministerstwo w oświadczeniu.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!