Chrupiący domowy chleb tygrysi z niezwykłym dodatkiem. Poznaj przepis

chleb tygrysi
fot. screen Youtube / Ninik Becker

Chleb tygrysi to niezwykły pomysł na swojskie pieczywo, które podane np. na śniadanie, zachwyci wszystkich waszych lokatorów. Wypiek wygląda wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej. Prezentujemy szybki przepis na chleb tygrysi.

REKLAMA

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że domowe wypieki smakują najlepiej. Chleb tygrysi przyrządzony z mąki pszennej jest pyszny i chrupiący, a jego delikatne wnętrze i egzotyczny wygląd skusi nawet największych niejadków. Takiego bochenka nie znajdziecie w piekarni. Chleb tygrysi zawiera dodatek specjalnej pasty, która po upieczeniu formuje chrupiącą, rozdzieloną powłokę, podobną do tygrysich cętek, stąd też nazwa tego wypieku. Pastę wykonamy z oleju sezamowego, mąki ryżowej oraz drożdży.

Przepis na chleb tygrysi

Składniki na ciasto:
300 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej typu 650
1,5 łyżeczki cukru
1,5 łyżeczki soli
7 g drożdży instant

REKLAMA

Składniki na pastę:
łyżka oleju sezamowego
90 ml ciepłej wody
90 g mąki ryżowej
łyżeczka cukru
3,5 g drożdży instant
pół łyżeczki soli

Przygotowanie:
Mąkę przesypujemy do dużej miski, dodajemy sól, cukier i suche drożdże, mieszamy, potem powoli wlewamy ciepłą wodę i mieszamy, dodając mąkę w razie konieczności, powinniśmy uzyskać aksamitną i jednolitą masę. Naczynie z ciastem przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby zwiększyło objętość. Później umieszczamy je na blacie i powtórnie zagniatamy, następnie formujemy zgrabny bochenek i przekładamy go na blachę wyścieloną papierem do pieczenia, zakrywamy rozłożystą folią spożywczą. Odstawiamy ciasto na 45 minut w ciepłe, suche miejsce.

REKLAMA

Piekarnik rozgrzewamy do 200°C. Zabieramy się za przygotowanie pasty – wszystkie składniki łączymy w niedużym naczyniu, dodając albo więcej mąki, albo wody. Masa powinna mieć taką teksturę, aby nie spłynęła z bochenka. Wyrośnięte ciasto starannie smarujemy z wierzchu przyrządzoną pastą i pieczemy w piekarniku przez 35 minut, potem odstawiamy do wystudzenia. Smacznego.

Jeśli macie ochotę na inne domowe wypieki, koniecznie sprawdźcie przepis na cebularze, bagietkę czosnkową i chlebek bananowy.

Podziel się: