Pychotka to słodka warstwowa kompozycja, która zaspokoi twoje wszystkie kulinarne zachcianki. Dzięki tej recepturze stworzysz ciasto lepsze niż niejeden wypiek z cukierni. Poczuj smak maślanego ciasta, porzeczek, wanilii, bezy i budyniowego kremu. To wszystko skoncentrowane jest w jednym deserze. Poznaj przepis na „Pychotkę”. Nazwa doskonale odzwierciedla smak ciasta.
Ciasto Pychotka podpasuje każdemu
Słodka i lekka Pychotka to idealna propozycja na deser. Ostatni weekend wakacji warto zakończyć z fanfarami, a jeśli zaprosiłeś do siebie gości, nie wypada przyjąć ich samą kawą czy sokiem. Gdy spróbują tego ciasta, z pewnością będą wpadać do ciebie częściej, z nadzieją, że znów zaserwujesz im „Pychotkę”. Przyszykujesz ją bez większych kłopotów, ze składników, których używasz na co dzień do pieczenia i gotowania potraw.
Przepis na ciasto Pychotka
Lista składników:
150 g + 200 g masła
1,5 szklanki mąki tortowej
2 torebka cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
orzechy włoskie
6 białek
6 żółtek
dżem porzeczkowy
¾ szklanki + ⅔ szklanki cukru
1 łyżka mąki pszennej
2 paczki budyniu waniliowego
750 ml mleka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Masa budyniowa
W garnku umieszczamy mleko z 3 żółtkami. Wsypujemy 1 łyżkę mąki, zawartość 1 paczki cukru waniliowego, budyń, a także cukier w ilości ¾ szklanki. Mieszamy i zagotowujemy. Gdy powstanie gęsty krem i studzimy go.
Spód ciasta
W naczyniu mieszamy cukier puder z mąką, proszkiem i zawartością 1 torebki cukru waniliowego. Dokładamy 3 żółtka i 150 g masła – wyrabiamy na zwartą i aksamitną masę.
Dzielimy ją na pół i owijamy folią spożywczą. Wkładamy do chłodziarki na kwadrans. Jedną częścią wyklejamy dno formy wyłożonej pergaminem i smarujemy ją niegrubą warstwą konfitury owocowej.
Beza
Ubijamy mikserem 3 białka, etapami dodajemy ⅓ szklanki cukru i bez przerwy miksujemy. Na końcu dodajemy skrobię i mieszamy. Masę rozmieszczamy na konfiturze i posypujemy ją pokrojonymi orzechami. Pieczemy deser w 180°C przez 25 minut. W międzyczasie przyrządzamy taki sam deser z drugiego spodu. Wyjmujemy go z lodówki i działamy podobnie jak wcześniej. Muszą powstać dwa takie same placki.
Krem
W misce ucieramy masło w temp. pokojowej (200 g) i przekładamy do niego ostudzoną masę budyniową, łączymy robotem na spójny krem.
Równo smarujemy nim jeden spód, a potem umieszczamy na nim kolejny placek. Deser powinniśmy chłodzić przez całą noc w lodówce. Kroimy go na mniejsze porcje i częstujemy wszystkich.