Ciężkie zarzuty dla ministra rolnictwa Ukrainy. Grozi mu 12 lat więzienia

fot. shareinfo.pl

W piątek Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy wydał nakaz aresztowania ministra rolnictwa Mykoły Solskiego. Były szef ukraińskiego resortu rolnictwa jest oskarżony o nielegalne nabycie gruntów państwowych o wartość 7 milionów dolarów. W czwartek minister Solski podał się do dymisji. Na razie polityk przebywa w areszcie. Będzie mógł go opuścić po opłaceniu kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (7,68 mln złotych).

REKLAMA

Specjalistyczna Prokuratura Antykorupcyjna złożyła wniosek zastosowanie wobec byłego ministra Mykoły Solskiego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do którego Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy się przychylił. W ramach postępowania przygotowawczego Solski spędzi w areszcie 60 dni – do 24 czerwca. Może opłacić też kaucję, ale ta jest zaporowa – musiałby zastawić 75,7 mln hrywien (7,68 mln złotych).

Minister rolnictwa Ukrainy aresztowany! Polityk miał nielegalnie nabywać państwowe grunty

Specjalistyczna Prokuratura Antykorupcyjna uznała, że w przypadku Solskiego istnieje duże ryzyko matactwa, w związku z czym powinien on zostać odizolowany. Były minister miał ponadto wielokrotnie opuszczać kraj podczas stanu wojennego. Zdaniem jego adwokata – tylko w ramach służbowej delegacji lub uzgodnionego urlopu.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) we wtorek poinformowało, że Solski jest podejrzany o nielegalne wejście w posiadanie państwowych gruntów o wartości 291 mln hrywien (około 7 mln dolarów). Ponadto były minister ma mieć na sumieniu przejęcie ziemi o wartości 190 mln hrywien (około 4 mln dolarów) – podaje „Fakt”.

REKLAMA

Solki nie przyznaje się do winy i odrzuca wszystkie zarzuty. Argumentuje, iż wydarzenia przytaczane przez NABU miały miejsce w latach 2017-2018, kiedy nie był jeszcze ministrem, tylko adwokatem.

Jeśli Solski zostanie uznany winnym, grozi mu kara 12 lat pozbawienia wolności.

Podziel się: