Wiele z nas żuje gumę, aby odświeżyć oddech, oczyścić zęby lub po prostu z nudów. Nikt nie zastanawia się nad konsekwencjami żucia gumy, a te nie zawsze są dla nas pozytywne. Sprawdź, jakie procesy zachodzą w naszym ciele w momencie żucia.

Redakcja papilot.pl informuje, że słodkie gumy powodują próchnicę i kamień nazębny. Żucie to spory wysiłek dla stawów w szczęce oraz mięśni wokół niej. Żucie gumy może skończyć się wzdęciami, skurczami żołądka, bólem w podbrzuszu, a nawet biegunką.

Żucie wpływa pozytywnie na tętno, ciśnienie krwi i natlenienie centralnego układu nerwowego. W efekcie jesteśmy bardziej uważni, więcej zapamiętujemy, łatwiej przyswajamy informacje i podejmujemy decyzje. Żucie gumy może też zmniejszać apetyt, co przekłada się na niższą masę ciała.

Żucie gumy może ograniczyć zgagę, a wszystko dzięki większej ilości śliny, która wtedy powstaje. Co ciekawe, badacze odkryli, że żując gumę zazwyczaj czujemy się szczęśliwsi. Obniża się wtedy poziom kortyzolu, a w efekcie poprawia nastrój.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!