Co kombinuje Rosja? Putin pozwoli na inspekcję elektrowni w Zaporożu

putin
fot. screen YouTube / Russia Insight

Władimir Putin powiedział, że urzędnicy ONZ otrzymają pozwolenie na wizytę i inspekcję kompleksu nuklearnego w Zaporożu. Kreml ogłosił to po rozmowie między Putinem a prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Doszło do tego, gdy roszczenia o toczących się walkach w pobliżu zakładu, w których czterech cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału.

REKLAMA

Oddzielnie Stany Zjednoczone zobowiązały się w piątek wysłać więcej broni i amunicji, aby wspomóc ukraiński wysiłek wojenny. W odczycie po apelu między francuskimi i rosyjskimi przywódcami Kreml powiedział, że Putin zgodził się udzielić śledczym ONZ „niezbędnej pomocy” w dostępie do obiektu nuklearnego w Zaporożu.

Zakład znajduje się pod rosyjską okupacją od początku marca, ale technicy ukraińscy nadal eksploatują go pod rosyjskim kierownictwem. „Obaj przywódcy zwrócili uwagę na znaczenie” wysłania ekspertów MAEA do fabryki w celu oceny „sytuacji w terenie”, powiedział Kreml.

Dyrektor generalny ONZ ds. nadzoru nuklearnego, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z zadowoleniem przyjął oświadczenie Putina i powiedział, że jest gotów osobiście poprowadzić wizytę w elektrowni.

REKLAMA

„W tej bardzo niestabilnej i niestabilnej sytuacji niezwykle ważne jest, aby nie podejmować żadnych nowych działań, które mogłyby jeszcze bardziej zagrozić bezpieczeństwu jednej z największych elektrowni jądrowych na świecie” – powiedział Rafael Grossi.

Podziel się: