Podróżując po górach poruszamy się wyznaczonymi szlakami. Są one oznaczone różnymi kolorami. Dla niektórych ich kolory są wielką zagadką. Znaczenie kolorów może mieć ogromne znaczenie, dlatego warto je znać!
Barwy oznaczeń szlaków można dostrzec na pniach drzew, kamieniach, murach, skałach, a czasem też budynkach. Dostarczają informacji o atrakcyjności terenu, mogą też być łącznikami czy dojściami. Zazwyczaj kolory szlaków turystycznych w górach kojarzą się z poziomem trudności wyznaczonych tras. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie!
Znak szlaku ma formę prostokąta o wymiarach 9×15 cm i składa się z trzech poziomych pasów – zewnętrzne są zaznaczane białą barwą, natomiast środkowy pas wyróżnia się kolorem. Szlak czerwony to główny szlak. Idąc jego tropem, natkniesz się na miejsca szczególnie atrakcyjne pod względem przyrody oraz widoków. Wyróżnia się sporą długością.
Szlak niebieski jest drugim pod względem ważności. Również oznacza trasę długodystansową. Zazwyczaj nie jest zbyt wymagający. Szlak zielony jest zazwyczaj najkrótszą trasą, prowadzącą do wyróżniających się miejsc w regionie. Szlak żółty informuje zwykle o krótkich trasach dojściowych i pełni funkcję tzw. łącznika. Szlak czarny należy do najrzadziej stosowanych. To najczęściej szlak dojściowy, choć czasem może też być szlakiem łącznikowym.