Co prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera? Nie przesadzaj z tym produktem!

REKLAMA

Jak wykazały najnowsze badania, sól prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera. Jest przyczyną zaburzeń funkcji poznawczych!

Jak informuje portal.abczdrowie.pl, jedzenie soli jest silnie powiązane z wystąpieniem choroby Alzheimera. Zabójcze stany zapalne w mózgu tworzą się, przy 3-krotnym przekroczeniu dozwolonej dziennej dawki soli w diecie. Ile można jeść dziennie soli? Nie dużo – 5 gramów, czyli niecała mała łyżeczka! W przypadku dzieci dawka powinna być połowę mniejsza. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na demencję i chorobę Alzheimera.

REKLAMA

Badania na myszach przeprowadzili eksperci z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku. Sprawdzili działanie soli na naczynia krwionośne zlokalizowane w mózgu. W wyniku badania naukowcy doszli do wniosku, że nadużywanie soli prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych. Myszy po 12 tygodniach przyjmowania podwyższonej o trzy razy dawki soli, z trudem rozpoznawały przedmioty. Po 5-krotnym przekroczeniu dziennej dawki myszy miały problem ze znalezieniem drogi w labiryncie. Ponadto odkryto, że naczynia krwionośne w mózgu gryzoni uległy zwężeniu.

Jakie produkty zawierają najwięcej soli? Należy stanowczo ograniczyć spożywanie: anchovies, bekonu, sera żółtego, szynki, oliwek, pikli, krewetek królewskich, salami, solonych orzeszków ziemnych, wędzonego mięsa i ryb, sosu sojowego, chipsów, pizzy, kiełbasy, ketchupu, majonezu i innych sosów tego typu.

REKLAMA

Podziel się: