W sobotę w Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Tymczasem z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” przez Instytut Badań Pollster wynika, że ponad 30 proc. respondentów nie przejmuje się możliwością zachorowania na COVID-19.

W badaniu, które zostało przeprowadzone 22 i 23 października na próbie 1081 dorosłych Polaków, uczestnikom zadano pytanie, czy boją się, że zachorują na koronawirus.

Taką możliwość potwierdziło 55 proc. badanych przez ośrodek (19 proc. udzieliło odpowiedzi, że zdecydowanie boi się zakażenia, zaś 36 proc., że „raczej tak”).

Jednak aż 33 procent uczestników sondażu oświadczyło, że nie boi się zachorowania na COVID-19 (8 proc. wybrało opcję „zdecydowanie nie”, zaś 25 procent – „raczej nie”).

Według socjologa prof. Henryka Domańskiego wysoki odsetek osób, które z lekceważeniem podchodzą do zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 wynika stąd, że osoby, które do tej pory nie zachorowały, mają przeświadczenie, że nic im nie grozi.

– Na ogół jesteśmy optymistami skonstruowanymi tak, by myśleć, że cudze nieszczęście nas nie dotknie. Te badania pokazują, że żyjemy rozdarci między światem racjonalnej wiedzy o zagrożeniach a wyobraźnią, która odsuwa od nas złe myśli i pomaga nam lepiej funkcjonować – powiedział dziennikowi prof. Domański.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę