Co zrobić, gdy bankomat zatrzyma kartę?

REKLAMA

Sytuacja, kiedy bankomat wciąga kartę, wbrew pozorom wcale nie jest taka rzadka. Spokojnie – tylko bez paniki. Sprawdź, co w takiej sytuacji należy zrobić.

Trzykrotne wprowadzenie błędnego PINu, wygaśnięcie ważności karty lub awaria maszyny mogą być powodem zatrzymania karty przez bankomat. Nie ma żadnego problemu, kiedy ten bankomat znajduje się na terenie naszego banku, placówka zaś jest otwarta – wówczas po prostu zgłaszamy problem pracownikom. Gorzej, jeśli bankomat znajduje się w innym miejscu, bądź do zdarzenia doszło już po godzinach pracy.

REKLAMA

W takiej sytuacji przede wszystkim należy zastrzec kartę. Jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i zawiadom o tym nieprzyjemnym zdarzeniu. W przeciwnym razie karta może trafić w niepowołane ręce i twoje pieniądze będą poważnie zagrożone. Dlatego też zawsze miej przy sobie numer telefonu, pod którym w twoim banku możesz zastrzec kartę (naklejki z numerami powinny być również umieszczone na bankomacie). W sytuacji awaryjnej możesz również zadzwonić pod wspólny numer służący do zastrzegania wszystkich kart (+48828828828). Jest on dostępny przez całą dobę, a można pod niego dzwonić ze wszystkich telefonów, zarówno komórkowych, jak i stacjonarnych. Działający pod tym numerem automat przekseruje rozmowę na infolinię twojego banku. W przypadku, kiedy kartę wciągnął bankomat za granicą, najlepiej od razu zadzwonić do własnego banku lub na uniwersalny numer, bowiem pośrednictwo obcej placówki bankowej, do której należy bankomat, może znacznie wydłużyć czas załatwienia sprawy. Liczy się bowiem czas i choć w przypadku zatrzymania karty przez bankomat zagrożenie jest zdecydowanie mniejsze niż przy jej kradzieży czy zgubieniu, lepiej uważać. Z tego samego powodu po takim zdarzeniu zawsze sprawdzaj stan konta, bowiem po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność za przeprowadzone w tym czasie transakcje ponosi bank. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, musisz złożyć reklamację. Pamiętaj również, by po zastrzeżeniu karty, zamówić nową, bowiem zastrzeżonej karty nie da się już odblokować.

Podziel się: