awokado

Chirurgom od dawna znany jest problem nazywany jako „ręce awokado”. Podkreślają, że do szpitali trafia coraz więcej ofiar z tym problemem i apelują o rozważniejsze obchodzenie się z owocem.

Złe obieranie awokado może doprowadzić nawet do trwałego okaleczenia. Dlaczego? Wiele z osób, które uwielbia spożywać ten owoc, usuwa jego pestkę przy pomocy noża. Narzędzie może jednak łatwo ześlizgnąć się i zranić poważnie palce osoby obierającej. – Często obserwujemy uszkodzenie lub nawet przecięcie nerwów palców – powiedział dla „Deutsche Wlle” Annekatrien van de Kar, chirurg z Amsterdamu.

Holenderski Związek Chirurgów Plastycznych podkreśla, że stale przybywa osób cierpiących na „ręce awokado”. Wielu lekarzy stwierdziło, że przyjmuje kilka takich osób w tygodniu. Skala problemu jest więc naprawdę duża. W USA chociażby w ciągu całego roku odnotowuje się aż 8 tys. okaleczeń przy obieraniu owocu.

Chirurdzy apelują, by pestkę awokado usuwać nie przy pomocy noża, ale łyżki. Chcą też, by producenci umieszczali na opakowaniach stosowne ostrzeżenia.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę