REKLAMA

Przedterminowe wybory. Sondaż rp.pl
fot. Silar / Mateusz Włodarczyk | CC BY-SA 4.0

Na razie sytuacja wygląda ze strony koalicji rządzącej na opanowaną, ale rząd nie zaczął jeszcze na dobre zmieniać prawa. A każdą nową ustawę będzie musiał podpisać prezydent, który wywodzi się jeszcze ze „starego obozu” politycznego. Czy w związku z ewentualnym patem politycznym w Polsce odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne? Tego nie wiemy, ale wiadomo już, że większość Polaków jest na „nie”!

REKLAMA

Aż 43,5 proc. badanych przez pracownię sondażową nie chciałoby, aby w Polsce zorganizowano powtórne, przedterminowe wybory do parlamentu. Zagłosować ponownie chciałoby natomiast 29,2 proc. respondentów. 27,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Tak odpowiadali Polacy, zapytani o przedterminowe wybory przez SW Research dla rp.pl. Podobne pytanie zadano podczas szczytu w Davos prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jak się okazuje – prezydentowi także nie spieszno do organizacji powtórnych wyborów.

REKLAMA

„Słyszę jakieś spekulacje dotyczące tego tematu. Ja w ogóle nie widzę takiej możliwości” – powiedział Duda na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF).

Przedterminowe wybory w Polsce? Większość Polaków jest na „NIE”

Plotki o ewentualnym przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w Polsce pojawił się z powodu napięć na linii premier-prezydent. Nie jest tajemnicą, że Andrzej Duda i Donald Tusk nie zgadzają się w wielu kwestiach. Konflikt rozpoczął się właściwie już po wyborach, kiedy prezydent opóźniał jak tylko mógł powstanie nowego rządu. Choć wybory odbyły się 15 października, nowego premiera zaprzysiężono dopiero 13 grudnia.

REKLAMA

Spór zaogniła dodatkowo sprawa Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika – byłych posłów PiS, którzy zostali skierowani przez sąd do odbywania kary więzienia. Polityków dzielą też sprawy fundamentalne – jak kwestia funkcjonowania Prokuratury Krajowej czy Sądu Najwyższego. W kontekście przejęcia mediów publicznych przez nowe władze prezydent wezwał nawet „premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego”.

„Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, te działania mają na celu – zgodnie z Pana intencją – przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję” – odpowiedział Dudzie w grudniu Donald Tusk.

REKLAMA