czosnek
fot. Pixabay

Czosnek to roślina, która ma pewne wymagania dotyczące głównie jakości ziemi, lecz warto im podołać, by zebrać potem okazałe plony. Jeśli chcesz wyhodować czosnek o potężnych główkach, to koniecznie wykonaj 1 czynność.

Oczywiście wpływ na rozmiar główek czosnku ma m.in. odmiana czy jakość gleby. Według ogrodników najlepiej sadzić go w ziemiach wilgotnych, próchniczych i niezbyt ścisłych. Jeżeli nie zapewnisz mu takich warunków w swoim ogródku, to nie przejmuj się. Możesz jeszcze zastosować prostą sztuczkę na uzyskanie idealnego podłoża, na którym wyrosną gigantyczne główki czosnku.

Jak uprawiać czosnek, żeby główki były duże jak pięść?

Już wiesz, że warzywo preferuje miękką, luźną glebę, dzięki której wzrastające główki mają dostęp do wody i mogą frywolnie się rozwijać. Najgorzej jest posadzić czosnek na ziemi ciężkiej, z tendencją do powstawania powłoki na wierzchniej części. Ten 1 patent sprawi, że zminimalizujesz negatywny wpływ takiej ziemi na czosnek. Wystarczy, że poluzujesz glebę między rzędami czosnku, a potem umieścisz na grządkach warstwę ściółki ze słomy o grubości 2-3 cm.

Funkcje ściółki ze słomy

Słoma zabezpiecza ziemię przed wysychaniem i powstawaniem na niej wytrzymałej powłoki, przez którą nie przenika woda. Przeważnie taki efekt powstaje, gdy temperatura na dworze wynosi minimum 20 stopni. Stosując ściółkę, można uchronić się przed taką sytuacją.

Ponadto gleba jest cały czas luźna i dłużej pozostaje wilgotna, więc nie ma potrzeby, aby tak często podlewać czosnek. Natomiast, gdy nastąpi rozkład słomy na spodzie, to uprawa dostanie ekologiczny nawóz. Wtedy główki czosnku osiągną maksymalną wielkość.

Czytaj też: Banalnie prosty trik na wyhodowanie drzewka laurowego w domu


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!