etui smartfon zasięg
fot. Pexels

Dobre pytanie. Niektórzy z nas kupują etui na ślepo. A później się głowią, dlaczego telefon ma słaby zasięg… Przeczytaj zatem nasz artykuł. Dowiedz się, czy etui ma wpływ na zasięg smartfona. A może problem leży gdzieś indziej? Sprawdźmy!

Słaby sygnał w smartfonie – główne przyczyny

Choć to uproszczenie, każdy smartfon można nazwać radiem. Urządzenie wysyła i odbiera fale radiowe o określonej częstotliwości. W związku z tym transfer danych mobilnych może ulegać zakłóceniom. Zupełnie jak sygnał w radiu. Powodów tego zjawiska może być naprawdę sporo. Co wpływa na brak zasięgu w smartfonie? Na przykład ukształtowanie terenu. W górach to właściwie norma, że na pewnych odcinkach traci się zdolność do komunikacji radiowej. Wprawdzie ponowne uruchomienie urządzenia może odświeżyć sygnał, ale to sztuczka na krótką metę.

Poza tym problemy z zasięgiem mogą wynikać z braku infrastruktury operatorów. Sprawa dotyczy nadajników, które same mają ograniczone możliwości. W związku z tym mając kartę SIM firmy X, możemy odczuć spadek zasięgu w miejscu, gdzie klienci firmy Y nie mają żadnych utrudnień. Taka sytuacja jest jednak płynna i z roku na rok różnicę między operatorami zacierają się coraz bardziej. Pora więc sprawdzić, jak na zasięg smartfona wpływa etui iPhone 15 na przykład.

Czy etui ma wpływ na zasięg smartfona?

To zależy. Wspomniane powyżej etui do najnowszego iPhone’a jest wykonane z poliwęglanu i sylikonu. To tworzywa sztuczne, które są i wytrzymałe, i zapewniają dobre trzymanie smartfona w dłoni. Jednocześnie takie etui nie zakłóca pracy telefonu. Etui z dodatkiem metali natomiast to już inna historia.

Metal wpływa na fale radiowe w telefonie. Najtańsze etui do smartfonów i podróbki często zawierają metalowe fragmenty, więc pogarszają odbiór. Co gorsza, są źle skrojone i nie do końca dopasowane do danego modelu. W efekcie przeszkadzają w pracy odbiorników będących nieodłączną częścią naszych telefonów. Dlatego naprawdę nie opłaca się kupować zamienników. Oryginalne etui ma wpływ na zasięg smartfona i to w pozytywnym sensie. Podróbka tymczasem zadziała odwrotnie.

Tak, etui do smartfona wpływa na zasięg negatywnie, o ile jest to produkt gorszej jakości. Nieadekwatne materiały i kształt pokrowca blokują odbiór fal radiowych. W takim razie zakup oryginalnych akcesoriów w renomowanym sklepie to jedyna gwarancja, że nie popsuje się funkcjonalności telefonu. Dotyczy to zarówno etui Apple, jak i pozostałych marek na rynku urządzeń mobilnych.