REKLAMA

Czy można wyrzucać żarówki do kosza
fot. Pixabay

Do kosza trafiają przeróżne rzeczy, ale segregowanie odpadów takich jak zużyte baterie, przeterminowane leki sprawiają trudność. Tak samo jest z żarówkami. Wiele osób popełnia nagminnie 1 błąd, który przynosi często fatalne skutki. 

REKLAMA

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki? W miejsce, gdzie powinny one zostać zutylizowane. Wszystko to zależy od rodzaju żarówki – czy jest żarnikowa, LED czy świetlówka. Podpowiadamy, do jakiego kosza powinniśmy wyrzucać każdą z wymienionych ponieważ wiele osób popełnia duży błąd.

Żarnikowa, LED, świetlówka – gdzie wyrzucać?

Żarówka żarnikowa, jedna z najbardziej popularnych może być wrzucona do kosza na odpady zmieszane ponieważ nie mają w sobie szkodliwych, toksycznych substancji. Przed wyrzucaniem warto owinąć żarówkę papierem, aby odłamki szkła nie rozpryskiwały.

REKLAMA

Świetlówka to żarówka, na którą trzeba uważać ponieważ zawiera rtęć. Jest to bardzo niebezpieczny metal, który szkodzi środowisku i życiu człowieka. Wyrzucając je do utylizacji musimy być pewni, że rtęć nie dostanie się do wody, ziemi. Co z nimi zrobić? Kiedy się wypalą, wyjmij je ostrożnie, a potem zostaw w sklepie, gdy będziesz kupować kolejne żarówki. Są przeznaczone do tego specjalne pojemniki.

Rozbita żarówka świetlówka – co robić?

REKLAMA

Pierwszym i najważniejszym krokiem to otwarcie wszystkich okien, by przewietrzyć mieszkanie. A kiedy nie wymontowana żarówka pęknie, najpierw odłącz prąd i w rękawicach, ostrożnie usuń resztki szkła. Wszystko dokładnie pozamiataj i wrzuć do plastikowej torebki. Bardzo szczelnie zamknij i jak najszybciej oddaj na skup elektrośmieci.

Żarówka LED i halogenowa – gdzie wyrzucać?

REKLAMA

Tak samo jak żarówki żarnikowe można wyrzucać żarówkę ledową i halogenową do kosza na odpady zmieszane. Nie zawierają toksycznych substancji. Najlepiej oddać je do odpowiedniego punktu odbioru.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA