Czy należy strzelać do agresywnych migrantów? Polacy niemal zgodni

Większość Polaków za użyciem broni przeciwko migrantom
fot. @17WBZ

Czy polscy żołnierze, policjanci i pogranicznicy powinni móc używać broni przeciwko przenikającym nielegalnie granicę migrantom? Po śmierci żołnierz Wojska Polskiego w wyniku śmiertelnego ugodzenia nożem przez cudzoziemca na pograniczu polsko-białoruskim, przytłaczająca większość Polaków nie ma już wątpliwości – życie naszych mundurowych jest najważniejsze. Aż 86 proc. badanych w sondażu ogólnopolskim IBRiS uważa, że funkcjonariusze i żołnierze powinni móc użyć broni palnej.

REKLAMA

„Czy żołnierze wojska polskiego stacjonujący na wschodniej granicy powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów?” – zapytano w sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczypospolitej”.

Przytłaczająca większość badanych zgadza się, że żołnierze powinni móc użyć broni przeciwko migrantom, w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy. Twierdząco odpowiedziało aż 85,7 proc. badanych – 57,8 proc. „zdecydowanie tak”, a 27,9 proc. „raczej tak”.

REKLAMA

Jedynie 10,7 proc. badanych wyraziło pogląd przeciwny, ale tylko 1,5 proc. respondentów wskazało, że „zdecydowanie nie”. 9,2 proc. badanych stwierdziło, że „raczej nie” powinni używać broni przeciwko migrantom. Zdania w tej kwestii nie miało 3,6 proc. respondentów.

86 proc. Polaków jest za tym, aby żołnierze mogli używać broni przeciwko migrantom na granicy polsko-białoruskiej

Jak wyniki prezentowały się według podziału na poszczególne kategorie? Odpowiedzi na „tak” udzielili w ogromnej większości mężczyźni – aż 88 proc. uważa użycie broni za słuszne – mieszkańcy małych miast (91 proc.), osoby słabo wykształcone (93 proc.), 50-latkowie (90 proc.). Osoby o poglądach prawicowych w aż 96 proc. zgadzały się z potrzebą użycia broni przeciwko agresywnym migrantom.

W podziale na zwolenników poszczególnych partii politycznych, największymi zwolennikami tego typu rozwiązań są wyborcy Konfederacji (94 proc.) i Prawa i Sprawiedliwości (88 proc.).

REKLAMA

Pogląd, że żołnierze nie powinni używać broni wobec migrantów, najpopularniejszy jest wśród zwolenników Lewicy, spośród których tylko 19 proc. uznało, że wojskowi powinni móc bronić się z użyciem karabinu.

W ubiegłym tygodniu od aparatury podtrzymującej odłączono żołnierza, który kilka tygodni wcześniej został ugodzony nożem przez nielegalnego imigranta na granicy polsko-białoruskiej.