czyszczenie ekranu telewizora
fot. screen Youtube / JSB Workshop

Niektórzy nie do końca wiedzą, czym czyścić ekran telewizora, aby go przypadkiem nie uszkodzić. Czy koniecznie trzeba używać jakichś specjalistycznych środków do czyszczenia? Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Czego używać do czyszczenia ekranu telewizora?

Bez znaczenia jest typ telewizora, jaki posiadamy – rekomendowany sposób czyszczenia jest niezmienny. Wystarczy sucha ściereczka z mikrofibry, która nadaje się także do łagodnego czyszczenia i eliminowania smug ze smartfonów, okularów, aparatów fotograficznych czy obiektywów. Nie będzie wam potrzebny żaden inny, specjalny, drogi detergent. Nie stosujcie też chusteczek higienicznych, ręczników papierowych i innych tkanin, które mogłyby uszkodzić wyświetlacz.

Prawidłowa siła nacisku

Kluczem do sukcesu jest właściwe używanie ściereczki, która powinna dotrzeć do krawędzi i rogów ekranu. Obracajcie szmatkę często, wtedy będziecie mieć gwarancję, że używacie czystej części. Nie przyciskajcie ściereczki zbyt mocno do TV, ponieważ możecie w ten sposób znaleźć wypalone piksele przy kolejnym włączeniu ekranu (dotyczy to szczególnie telewizora plazmowego bądź LCD).

Co stosować do czyszczenia ekranu telewizora?

Zawsze sięgajcie po specjalne płyny, przeznaczone do mycia ekranu telewizora. Nigdy nie myjcie go płynem do mycia szyb!

Ściereczka nie może być mokra, bo niewykluczone, że taka uszkodzi ekran. Jeżeli używacie dowolnego preparatu czyszczącego, na początku rozpylcie go na szmatkę. Pod żadnym pozorem nie nakładajcie go wprost na ekran. Poza tym nie sięgajcie także po wstępnie impregnowane ściereczki do odkurzania. Nadają się one przeważnie do produktów z drewna. Mogą też pozostawić osad.

Smugom powiedzcie: „Nie!”

Aby nie pozostawić smug, czyśćcie ekran stabilnymi, delikatnie zachodzącymi na siebie pociągnięciami – pionowo lub poziomo. Wystrzegajcie się czyszczenia ekranu w kółko, bo wtedy smugi z pewnością się pojawią. Jeżeli umieściliście jakikolwiek płyn na szmatce, to na sam koniec przetrzyjcie ekran suchym materiałem, aby zlikwidować wszystkie pozostałości. Możecie też umyć obudowę telewizora. Osiadający na niej kurz może utrudniać działanie portów i głośników.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!