rotomat
Leanschi

Miłośnicy zegarków, którzy mają w swojej kolekcji więcej niż jeden zegarek automatyczny, wiedzą, jak żmudne może być ustawianie zegarka, nawet po krótkiej przerwie. Modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak kalendarz czy wskaźnik faz księżyca, nastręczają jeszcze więcej problemów, a ich ustawienie nie tylko wymaga dodatkowego czasu, ale także specjalnych akcesoriów.

Rotomat, czyli niezbędny dodatek każdego zegarka automatycznego

Zegarek automatyczny to znakomite urządzenie, które zwykle nie wymaga myślenia o nakręcaniu i wymianie baterii. Warto jednak pamiętać, że zegarki automatyczne, które nie były używane przez dłuższy czas, niekoniecznie nakręcają się automatycznie, a mechanizm nie może zostać napędzony ruchami ludzkiej ręki. Może to stanowić problem, jeśli nasza kolekcja składa się z dużej liczby takich zegarków, a poszczególne zegarki są noszone tylko na określone i specjalne okazje. Również zegarek, który nie był używany przez dłuższy czas, może stracić swoją dokładność związaną z precyzją ruchu. W takiej sytuacji, z pomocą przychodzi rotomat.

Rotomat jest urządzeniem służącym do przechowywania zegarków z naciągiem automatycznym. W zależności od modelu mieści od jednego do kilkudziesięciu zegarków, które zawsze są wprawiane w ruch okrężny zbliżony do ruchu ludzkiego nadgarstka. Najczęściej rotomaty są zasilane elektrycznie, ale na rynku dostępne są również rotomaty zasilane za pomocą baterii. Rotomat to urządzenie, które umożliwia dostosowanie poszczególnych parametrów mechanizmu do ustawienia kierunku obrotów oraz ilości obrotów na dobę.

Rotomaty można podzielić ze względu na liczbę zegarków, które mogą obracać jednocześnie, oraz funkcji związanych z samym obrotem. Dlatego wyróżnia się rotomaty na 1, 2 lub 3 zegarki, dzięki którym można odpowiednio zadbać o swoją cenną kolekcję zegarków. Dla entuzjastów, którzy uzbierali całkiem sporą ich ilość, dostępne jest cała szafka na zegarki z rotomatami i schowkami.

Dobrze działający rotomat to taki, który pozwala na regulację liczby obrotów. Ten rodzaj personalizacji jest bardzo ważny, ponieważ parametry można dostosować do różnych klas i rodzajów ruchu. Na przykład większość typowych mechanizmów wymaga 600-650 obrotów w obie strony dziennie, podczas gdy bardziej złożone mogą wymagać 800-850 obrotów.

rotomat-wolf-viceroy
Wolf

Skeleton – ekstrawaganckie zdobienie tarczy zegarka

Popularnym elementem nowoczesnych zegarków jest małe, zwykle okrągłe okienko na tarczy. W efekcie widoczne stają się fragmenty wnętrza urządzenia. Zegarki semi skeleton i skeleton idą o krok dalej. Pod szkłem znajduje się przezroczysta tarcza, odsłaniająca niemal cały mechanizm zegarka (głównie mechanizm naciągu ręcznego i automatyczny). Takie zegarki mogą w ogóle nie mieć tarczy, w takim przypadku stosuje się ażurowe (zwykle specjalnie zdobione) mostki, aby jak najbardziej odsłonić tarczę. Ponadto stosowane są przezroczyste pokrywy, aby wzmocnić efekt przezroczystości. Sama nazwa skeleton oznacza po angielsku szkielet, a zegarek typu skeleton to po prostu zegarek z widocznym szkieletem.

Jaka jest różnica między zegarkiem semi skeleton a zegarkiem skeleton? Pierwszy model ma przezroczystą tarczę, ale jest wyposażony w tradycyjny dekiel. W niektórych przypadkach nazwa „półszkielet” jest używana przez producentów tylko w odniesieniu do urządzeń z otwartymi okienkiem „open heart”. Należy pamiętać, że nawet modele szkieletowe mogą używać częściowo nieprzezroczystych tarcz. W takim przypadku część nieprzezroczysta zwykle zawiera znaczniki godzin. Opcjonalnie dostępne są również dodatkowe oznaczenia, takie jak podziałki tachometryczne i telemetryczne. Takie urządzenia odsłaniać mogą nieco mniej, ale mogą być równie efektowne. Damskie i męskie modele tego typu, oferowane przez najlepszych producentów, plasują się w czołówce designerskich i najbardziej pożądanych zegarków.

U kogo sprawdzi się rotomat zegarkowy?

Każda z osób, która nieregularnie używa swojego zegarka lub posiada więcej niż jeden zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem, powinna zastanowić się nad zakupem rotomatu do zegarków. Trudno jest określić maksymalną cenę, za która można kupić rotomat, ponieważ dedykowane modele przeznaczone na dziesiątki zegarków często wyposażone są w dodatkowe półki, pojemniki na cygara, barek oraz wykonane są z wysokiej jakości stali i drewna.