Patelnia
fot. pxhere.com

Jeśli masz patelnię ze stali nierdzewnej, która została mocno spalona, możesz się zastanawiać, czy powinieneś ją wyczyścić, czy po prostu wyrzucić. Na szczęście stal nierdzewna jest niezwykle trwała i można ją czyścić za pomocą kilku artykułów gospodarstwa domowego.

Wykorzystaj środki, które masz w kuchni

Alkalizujące właściwości sody oczyszczonej neutralizują kwasy, które są odpowiedzialne za większość plam po jedzeniu. Jest powszechnie stosowana jako środek do szorowania. W połączeniu z wodą lub innym płynem tworzy lekko ścierną pastę, którą można stosować do usuwania uporczywych przypaleń i plam z różnych powierzchni.

Za pomocą plastikowej ściereczki lub gąbki wyszoruj trochę sody oczyszczonej na spalonych obszarach patelni. Opłucz patelnię pod bieżącą wodą i powtarzaj kroki 1 i 2, aż znikną wszystkie ślady przypalonego jedzenia.

Kwasowość octu pomoże przebić się przez tłuszcz lub pozostałości na zewnątrz patelni, a także zneutralizować zasadowość pozostawioną przez jedzenie. Umieść jedną część octu w garnku z trzema częściami wody i pozostaw na noc. Po 24 godzinach dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej i pozostaw na kolejne 12 godzin, a następnie zetrzyj plamę gąbką lub miękką ściereczką.

Szybkie i ekologiczne sposoby

Sól to jeden z najłatwiejszych sposobów czyszczenia przypalonych patelni i świetnie sprawdza się na wszystkich rodzajach powierzchni metalowych. Po prostu posyp solą dotknięty obszar i pozostaw na pięć minut, a następnie zetrzyj gąbką lub ścierką do szorowania. Sól jest ścierna i działa podobnie do środków czyszczących w proszku.

Wyszoruj patelnię wilgotną gąbką i posyp sodą oczyszczoną dno. Soda oczyszczona będzie działać jako środek ścierny, pomagając usunąć przypalone resztki jedzenia. Dodaj trochę octu na patelnię po kilku minutach szorowania. Ocet będzie reagował z sodą oczyszczoną, tworząc bąbelki, które pomogą rozluźnić resztki jedzenia.

Dowiedz się również, jak wyczyścić kuchenkę. 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę