Ta strączkowa roślina ma wielu zwolenników. I dobrze! Jego wartości odżywcze doceniano już nawet w czasach starożytnych. Warto się do niego przekonać. Bób to przede wszystkim cenne źródło białka, witamin oraz minerałów. Warto zastępować nim mięso.
Świeży i prawidłowo przyrządzony bób może zastąpić mięso lub stanowić dodatek do obiadu zamiast surówki. Można go również jeść z odrobiną soli lub z rozpuszczonym masłem. Trzeba dbać o jego przechowywanie, bo bardzo szybko się psuje.
Bób jest bogaty w cenne składniki odżywcze. Jak informuje redakcja Wprost świeży bób to doskonałe źródło potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, kwasu foliowego oraz bardzo potrzebnych nam aminokwasów. Ponadto jest źródłem sodu, miedzi i wielu witamin (np. witaminy A, witamin z grupy B, witamina C).
Nie każdy powinien go jednak jeść. Z bobu powinny zrezygnować osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, kamicę nerkową i choroby trzustki i osoby chore na cukrzycę. Bobu nie należy podawać też niemowlętom i małym dzieciom.
Ma wiele właściwości leczniczych. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, jest stosowany w leczeniu anemii, chroni przed nowotworem jelita grubego oraz wspomaga leczenie choroby Parkinsona.