Magiczny wiek 50 lat to dla wielu kobiet okres, kiedy zaczynają się problemy z menopauzą. Najczęstszym objawem jest przyrost masy ciała. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na taki stan rzeczy mają hormony, starzenie się, styl życia oraz kwestie genetyczne.

Kobieta wchodzi w okres menopauzy gdy od roku nie ma miesiączki. Zazwyczaj jest to około 51 roku życia. Doświadcza wtedy wielu przykrych objawów, między innymi uderzenia gorąca, pocenie się a także właśnie przyrost wagi.

Jak informuje redakcja Wprost, szacuje się, że kobiety zyskują około 1–2 kg podczas okresu okołomenopauzalnego. Jednak niektóre mocno przybierają na wadze. Zazwyczaj kobietom zbiera się tłuszcz w okolicy brzucha. Kobiety tracą również masę mięśniową. Często ma to związek ze zwiększonym apetytem, w odpowiedzi na zmiany hormonalne. Do przebierania wagi przyczynia się również mniejsza aktywność i zmniejszony wydatek energetyczny.

Co ciekawe Wprost sugeruje, że w jednej z analiz, eksperci doszli do wniosku, że kobiety, które weszły w menopauzę wcześniej niż średnio w wieku 51 lat, miały mniej tkanki tłuszczowej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę