Dlaczego kobiety tyją podczas menopauzy?

REKLAMA

Magiczny wiek 50 lat to dla wielu kobiet okres, kiedy zaczynają się problemy z menopauzą. Najczęstszym objawem jest przyrost masy ciała. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na taki stan rzeczy mają hormony, starzenie się, styl życia oraz kwestie genetyczne.

Kobieta wchodzi w okres menopauzy gdy od roku nie ma miesiączki. Zazwyczaj jest to około 51 roku życia. Doświadcza wtedy wielu przykrych objawów, między innymi uderzenia gorąca, pocenie się a także właśnie przyrost wagi.

REKLAMA

Jak informuje redakcja Wprost, szacuje się, że kobiety zyskują około 1–2 kg podczas okresu okołomenopauzalnego. Jednak niektóre mocno przybierają na wadze. Zazwyczaj kobietom zbiera się tłuszcz w okolicy brzucha. Kobiety tracą również masę mięśniową. Często ma to związek ze zwiększonym apetytem, w odpowiedzi na zmiany hormonalne. Do przebierania wagi przyczynia się również mniejsza aktywność i zmniejszony wydatek energetyczny.

Co ciekawe Wprost sugeruje, że w jednej z analiz, eksperci doszli do wniosku, że kobiety, które weszły w menopauzę wcześniej niż średnio w wieku 51 lat, miały mniej tkanki tłuszczowej.

Udostępnij: