Okazuje się, że 60% procent osób jąkających się ma wśród członków rodziny osoby, które również się jąkają. To oznacza, że mamy to w genach. Mutacje w czterech genach przyczyniają się do około 20% wszystkich przypadków jąkania.

Dennis Drayna – badacz z Narodowego Instytutu Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacji, poświęcił się badaniom nad przyczynami jąkania. Wyjaśnił, jak mutacje genetyczne wpływają na mowę. Innymi przyczynami jąkania są problemy fizyczne, takie jak koordynacja sensoryczna i motoryczna mowy. Jeszcze inną przyczyną może być udar, urazowe uszkodzenie mózgu lub inne zaburzenia mózgu.

Co ciekawe, małe dzieci w wieku od 2 do 5 lat często jąkają się i jest to traktowane jako normalna część nauki mówienia, która poprawia się wraz z wiekiem. To zjawisko mogą wzmagać podekscytowanie, zmęczenie lub stres.

Jak informuje redakcja Wprost, cierpienie emocjonalne ma ogromny wpływ na ten stan. Osoby, które przezwyciężyły jąkanie w normalnych sytuacjach, mogą doświadczyć powrotu problemu, gdy są na przykład zdenerwowane lub gdy czują presję.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę