Co prawda sezon grzybowy za nami, ale warto jeść grzyby przez cały rok. Dlaczego? Mają wyjątkowe walory smakowe i wartości odżywcze. To nie prawda, że są bezwartościowe!
Walory smakowe grzybów są doceniane w kulinariach na całym świecie. W zależności od regionów popularne są inne odmiany grzybów. W Polsce najpopularniejsze są borowiki, podgrzybki i kurki. Najczęściej jednak sięgamy po grzyby hodowlane – pieczarki. Te leśne, jednak są skarbnicą aromatów i smaków!
Grzyby to głównie woda, dlatego nie są kaloryczne. Oprócz wody zawierają białko, sole mineralne, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, miedź, mangan, wapń, cynk, węglowodany i błonnik pokarmowy. Jak informuje gazeta.pl grzyby zawierają bardzo małe ilości tłuszczów. Ilość cennych składników zależy w dużej mierze od gatunku grzyba. Kurki mają na przykład dużą dawkę witaminy A.
Najbardziej wartościowe są świeże, dopiero zebrane i przyrządzone grzyby. Podczas przechowywania ich wartości odżywcze maleją. Najlepsze dla zdrowia, są małe grzyby. Należy unikać przerośniętych i robaczywych.
Nie wszyscy mogą je spożywać. Z grzybów powinny zrezygnować osoby, które mają problemy z trawieniem bo są ciężkostrawne. Nie powinny ich jeść także osoby starsze i dzieci. Co najważniejsze – nigdy nie wolno jeść grzybów, jeśli nie ma pewności że są jadalne! W przeciwnym razie grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo!