
Szukasz czegoś, co będzie ozdobą każdego stołu? Ciasto Ibiza łączy w sobie elegancję i wyśmienity smak. Aksamitna bita śmietana w duecie z kolorową galaretką prezentują się niezwykle efektownie, a jednocześnie są bardzo łatwe w wykonaniu. Jeśli chcesz zabłysnąć w kuchni i zaserwować coś spektakularnego, ten przepis jest właśnie dla Ciebie.
Kiedy letnie słońce daje się we znaki, a my szukamy czegoś wyjątkowego do popołudniowej kawy, z pomocą przychodzi ciasto Ibiza – deser, który natychmiast poprawia nastrój i chłodzi zmysły. Ta niezwykła słodko-kremowa propozycja to zasługa idealnego połączenia miękkiego biszkoptu, orzeźwiającego, pełnego słońca budyniu pomarańczowego, musu brzoskwiniowego oraz delikatnej bitej śmietany. Każda warstwa tego wypieku to harmonijna gra tekstur i smaków, która zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli szukasz przepisu na niezawodny letni przebój, który oczaruje wszystkich swoją kremowością i owocową świeżością, właśnie znalazłeś swojego faworyta.
Przepis na ciasto Ibiza
Składniki:
Biszkopt
• 1 szklanka mąki
• ⅔ szklanki cukru
• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
• 4 jajka
• kilka łyżek soku pomarańczowego (poncz)
Budyń
• 2 budynie waniliowe (80 g)
• 750 ml soku pomarańczowego
Mus brzoskwiniowy + galaretka
• 850 ml jogurtu greckiego
• 2 galaretki brzoskwiniowe i pół litra wody
• 3 łyżki żelatyny i ⅓ szklanki wody
• szczypta mielonej wanilii lub odrobina aromatu waniliowego
• 1 puszka brzoskwiń (850 ml)
• czekolada do starcia na wierzch
• trochę cukru pudru
Dodatkowo
• ok. 150 g herbatników
Przygotowanie:
Jajka z cukrem ubijamy na jasną, pulchną masę (ok. 7-10 minut). Dodajemy do nich przesianą mąkę z proszkiem, mieszamy delikatnie łyżką na gładkie ciasto bez grudek i przelewamy je do wyłożonej pergaminem formy (36 cm x 25 cm), wygładzamy wierzch. Biszkopt pieczemy w temperaturze 180℃ przez 20 minut. Studzimy i nasączamy sokiem pomarańczowym.
Budynie gotujemy na soku pomarańczowym (750 ml) i jeszcze gorącą masę wykładamy na biszkopcie. Od razu przykrywamy go herbatnikami.
Brzoskwinie blendujemy na mus. Galaretki roztapiamy w 500 ml wody, studzimy. Mieszamy je ze zmiksowanym brzoskwiniami i przelewamy na biszkopt. Gdy galaretka nieco stwardnieje, umieszczamy placek w lodówce.
Jogurt grecki lekko słodzimy cukrem pudrem (jeśli chcemy) i aromatyzujemy wanilią. Żelatynę rozpuszczamy w wodzie, odstawiamy do napęcznienia. Dodajemy do niej kilka łyżek jogurtu i stapiamy w kąpieli wodnej, a potem etapami łączymy z resztą jogurtu (ewentualne grudki, które powstaną, znikną, gdy podgrzejemy masę). Gdy masa trochę zgęstnieje, rozsmarowujemy ją galaretce. Wierzch posypujemy startą na tarce czekoladą, chłodzimy wypiek. Po kilku godzinach możemy go kroić i podawać. Smacznego.
