kuchenka mikrofalowa
fot. screen Youtube / HuffPost

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wszystkie mikrofalówki mają charakterystyczną siatkę na przedniej szybie swoich drzwiczek? Wiele osób zapewne pomyśli, że to swego rodzaju zabezpieczenie lub zwyczajna dekoracja. A czy można z kuchenki mikrofalowej korzystać, gdy ten fragment zostanie uszkodzony? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego na przedniej stronie drzwiczek mikrofalówki znajduje się siatka?

Siatka, o której mowa, jest jedną z kluczowych struktur chroniących nas i nasze zdrowie. Nigdy nie wolno używać kuchenki, gdy ta siatka zostanie w pewien sposób uszkodzona.

Przed czym i w jaki sposób siatka może nas zabezpieczać?

Głównym zadaniem siatki jest ochrona ludzi przed promieniowaniem, które wytwarza kuchenka mikrofalowa. Gdyby mikrofale przedostały się na zewnątrz urządzenia, mogłyby niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ale dzięki tej skromnej siatce możemy być bezpieczni, gdyż blokuje ona przenikanie promieniowania. Ponieważ fale radiowe są zbyt długie, to się o siatkę odbijają.

Wydaje się, że nazwa mikrofale oznacza coś bardzo krótkiego, ale w rzeczywistości długość mikrofal wynosi aż 12,4 cm. Są zatem zdecydowanie dłuższe od fal zwyczajnego światła, które powoduje, że widzimy przedmioty przy pomocy naszego wzroku.

Z kuchenki mikrofalowej można korzystać, nawet jeśli ma ona zbitą szybkę z przodu. Aczkolwiek dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego nie robić, bo na pierwszy rzut oka ciężko ocenić, czy podczas stłuczenia szybki nie doszło do naruszenia owej siatki.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!