Polacy chętnie kupują ser. Niektórzy lubią jeść go na kanapkach, a inni dodawać go do różnych potraw. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sera w sklepie? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę. Znaczenie mają nawet drobnostki w nazewnictwie.
Dobry ser – jak go rozpoznać?
Należy przede wszystkim przeczytać skład znajdujący się na etykiecie danego wyrobu. Dobry ser powinien składać się głównie z mleka, podpuszczki, bakterii kwasu mlekowego oraz soli.
Znaczenie ma także nazwa produktu. Jeżeli na opakowaniu nie znajdziemy słowa „ser”, to prawdopodobnie nie jest to prawdziwy ser, tylko produkt seropodobny. Podobnie jest w przypadku, gdy ser ma długi okres przydatności do spożycia. Możliwe, że zawiera on wiele substancji konserwujących i najlepiej odłożyć go z powrotem na półkę.
Co może zaskakiwać to fakt, że znaczna część „serów” ma w swoim składzie związki zagęszczające i tłuszcze roślinne. Warto więc wystrzegać się produktów, które mają w składzie skrobię modyfikowaną, mleko w proszku czy białka mleka. Nie należy też kupować serów zawierających dodatek emulgatorów, których celem jest polepszenie struktury wyrobów.
Jak widać, sama etykieta może powiedzieć nam bardzo dużo. A co jeśli zamierzamy kupić ser na wagę? W takiej sytuacji możemy o jego skład zapytać sprzedawcę – ma on obowiązek pokazać nam ulotkę opakowania zbiorczego.
Pomóc może również ocena wizualna wyrobu. Ser żółty dobrej jakości nie powinien się kruszyć, natomiast jego plasterki – sklejać. Kolejnym miernikiem jakości dla tych serów będzie także wygląd oraz lokalizacja oczek. Sery miękkie zawierają tylko pojedyncze dziurki, a sery twarde mają podłużne lub owalne oczka, ułożone regularnie i niezbyt obficie.